Kristi Malmberg • 9. november 1999 kell 22:00

Tallinn võlgneb ettevõtjatele miljoneid

Ainuüksi Tallinna kommunaalamet on firmadele võlgu 30 miljonit krooni, kogu võlasumma küünib 50 miljoni kroonini. Linna rahandusameti juhi Heino Tonsiveri sõnul kuulub valdav osa võlast teetööde tegijatele. «On ka kurtmist kuulda olnud, aga enamik firmasid on linnaga püsisuhetes ja püüab olukorrast aru saada,» ütles Tonsiver.

Nõmme linnaosas kvartalisiseseid teid asfalteerinud ASi Titania juhatuse esimees Lembit Sildoja märkis, et kui lootust raha tagasisaamise osas poleks, siis ripuks nad juba ammu oksa küljes. Titania ootab linnavalitsuselt 4 miljonit krooni ja ilma selle rahata läheb Sildoja väitel ettevõte päris kindlasti pankrotti. «See on see Savisaare valimiskampaania!» kirus Sildoja, kelle sõnul tegi Nõmmel teetöid veel mitu firmat ja kõigil on raha seni saamata. Nõmme linnaosa vanem on viimaseid päevi Vilja Savisaar, kes on Keskerakonna esimehe ja volikogu eksjuhi Edgar Savisaare abikaasa.

Sildoja lisas, et linnaisad lubasid võlad tasuda novembri jooksul ja põhjendasid viivitust asjaoluga, et Tallinn ei saanud kohe soovitud 130 miljoni kroonist laenu.

Keskerakondlase Liina Tõnissoni sõnul pole Keskerakonnal põhjust oma senist poliitikat häbeneda, mida näitas ka erakonnale kohalikel valimistel antud häälte hulk.

Tallinna volikogu esimees Rein Voog väitis aga, et kogu Keskerakonna kampaania koos lisaeelarvega oli linnale kahjulik ja Savisaar on segi ajanud enda poliitiliste eesmärkide nimel ja linna hüvanguks tegutsemise.

Tonsiveri sõnul pole Tallinnal enam muud varianti kui laenu võtta, sest firmadele tuleb raha tagasi maksta.

Tallinn taotles rahandusministeeriumilt nõusolekut Hansapangast laenu võtmiseks juba augustis, kuid siis pidas ministeerium linnavalitsuse põhjendusi ebapiisavaks. Katki jäi ka laenu võtmine DePFa pangast, sest selle tingimused osutusid sobimatuks.

22. oktoobril esitas Hansapank rahandusministeeriumile uuesti taotluse saada luba pealinnale laenu andmiseks. Tallinnale laenu andmiseks peab Hansapank esitama Eesti Pangale rahandusministeeriumi kooskõlastuse.

Eile kohtus rahandusminister Siim Kallas vastse linnapea Jüri Mõisa, volikogu esimehe Rein Voogi ja abilinnapeaga rahanduse alal Ivar Virkusega. Kohtumise tulemusena leidis Kallas, et ministeerium on valmis andma põhimõttelise nõusoleku Tallinna laenule Hansapangast. Hansapank pakub Tallinnale 130 miljonit krooni kolmeaastase tähtajaga ja intressiga 4,98 protsenti.

Mõis ütles kohtumisel, et enne lõpliku laenusoovi avaldamist tahab linnavalitsus selgitada eelarvepuudujäägi tekkimise põhjusi ja otsida selle katmiseks alternatiivseid võimalusi. Mõisa sõnul on linnavalitsus edaspidi valmis valitsusega konsulteerima suuremate finantspoliitiliste otsuste tegemisel.

Mõis lisas, et vajalik summa võib olla väiksem ning kinnitas, et võimaluse korral jätaks linnavalitsus laenu võtmata. «Kui laenu ei saa, on auk eelarves ikka meeletult suur,» väitis samas Tonsiver.

130 miljonit krooni oodatavat laenuraha on juba tegelikult ära kulutatud, sest see oli mõeldud suvel vastuvõetud lisaeelarve kulude katteks. Enamik lisaeelarve rahast läks aga teede remondiks ja uute busside ostuks, mille akendele Keskerakond oma valimisplakateid kleepis. Praegu on auk linnaeelarves 180 miljonit krooni.

Peale laenamise on pealinna päästerõngaks linnavara müük. Oktoobri lõpus laekus linnakassasse 30 miljonit krooni Kaubahalli müügist ja tulekul on 33 miljonit krooni Tallinna Ärikeskuse peatsest müügist.

Samas märkis Tonsiver, et ainult linnavara müük eelarvet ei päästa, sest tõenäoliselt ei tule aasta lõpuks täis ka üksikisiku tulumaksu laekumine. See suurendab eelarveauku veel 30 miljoni krooni võrra, kuigi lisaeelarvega juba vähendati tulumaksulaekumist 100 miljoni krooni ulatuses.

Abilinnapea linnavara haldamise osas Heiki Kivimaa ütles, et sel aastal on Tallinn linnavara müügist teeninud 56,5 miljonit ja loodab saada veel 55,5 miljonit krooni. «Linnaeelarve on küll kehvas seisus, kuid linnavaraametil pole kohustust midagi kiiresti ja odavalt maha müüa,» kinnitas Kivimaa.

Vt. ka Tallinn sisuliselt pankrotiseisus

Hetkel kuum