Tiit Elner • 30 november 1999

Majanduslanguses investeeritakse vähem

Statistikaameti andmetel said vähemalt 10 töötajaga eraettevõtted selle aasta kolme kvartaliga juurde ligi kolmandiku võrra vähem uut põhivara kui möödunud aasta sama ajaga ehk 4,1 miljardit krooni mulluse 5,9 miljardiga võrreldes.

Ehitusettevõtte ASi EE Grupp nõukogu esimees Toomas Luman ütles, et ei saa anda asjakohast kommentaari, kui ei tea statistikaameti täpset metoodikat.

Ehitusettevõtete põhivarainvesteeringute statistilise vähenemise loogiliseks seletuseks pidas ta kinnisvaraarenduse vähenemist. «Meie ettevõttel ei ole ükski otseselt vajalik investeering tegemata jäänud, « ütles Luman, «aga muidugi on neid alasid, kus selle järgi oleks suur vajadus.»

«Ettevõtete jaoks on ellujäämine olnud edasiarenemisest tähtsam,» nentis rahandusministri nõunik Daniel Vaarik, kuid väljendas optimismi tuleviku suhtes.

«Järgmise aasta kasv on muidugi seda suurem, mida madalamal põhi praegu on,» märkis Vaariku kolleeg Madis Müller. Rahandusministeerium prognoosib selleks aastaks ligikaudu nulli jäävat majanduskasvu, kuid järgmise aasta majanduskasvuks 4,1 protsenti.

Üldise majandusseisaku kõrval mõjutab põhivara investeeringuid ka see, et eelmistel edukamatel aastatel tehnoloogia soetamiseks suuri kulutusi teinud ettevõtetel puudub praegu vajadus põhivara uuendamiseks.

Teetöömasinate müüja Warren Balti OÜ juhataja Tiit Ploom ütles eile, et uute kallite masinate müük Eestis on sel aastal vähenenud. «Kui teetööfirmal on uued asfaldilaoturid viimastel aastatel ostetud, ei hakata ju lihtsalt investeerimise pärast rohkem ostma, kui töö tegemiseks vaja läheb. Liiati kui töö maht ei kasva,» ütles Ploom. Tema sõnul võiks paljude stabiilse turuga ettevõtete puhul oodata suuremat vajadust põhivara soetamise järele siis, kui hiljutistel aastatel esmakordselt soetatud korralik Lääne tehnika on jõudnud vananeda.

Statistikaameti sel nädalal avaldatud andmete järgi on riik, omavalitsused ja riigile kuuluvad ettevõtted kokku investeerinud sel aastal kolme kvartaliga põhivarasse mullusest rohkem ehk 4,995 miljardit krooni eelmise aasta 4,772 miljardi krooni vastu. Statistikaameti kvartaliküsitluste põhjal avaldatud andmed ei hõlma alla kümne töötajaga ettevõtteid ega aasta jooksul asutatud ettevõtteid, lisaks täpsustavad andmeid ettevõtete aastaaruanded.

Hetkel kuum