Äripäev ei toeta valitsuse kavatsust siduda tulevast aastast tulumaksuvaba miinimum laste arvuga peres.
Me ei taha seda väites rikkuda paljulapseliste perede tuju, vaid osutada valitsuse kava ebaratsionaalsusele ? see ei põhine majanduslikel kaalutlustel ega anna seetõttu ka riigi kui terviku seisukohalt majanduslikku efekti. Perede toetamiseks on muid võimalusi, sh võiks jätkuda praegune laste otsetoetamine. Põhimõte saab aga alati olla vaid üks ? toetada neid, kes abi vajavad.
Kavandatu tõttu jääb 2001. a riigi- ja kohalikesse eelarvetesse laekumata tulumaksu 500 miljonist kuni miljardi kroonini. Kui suureks ?auk? lõpuks kujuneb, oleneb sellest, kas valitsus toetab kõiki või ainult paljulapselisi peresid.
Olgu pool või terve miljard ? nii või teisiti on tegemist järjekordse raha ümberjagamisega. Veel enam ? ümbergi jagada jääb vähem kui tänavu. Seega jätkab valitsus ka tuleval aastal senist eelarvepoliitikat ? kõigepealt on kulu, siis otsitakse katteks tulu.
Rahandusminister Siim Kallas on juba viidanud vajadusele kütuseaktsiisi tõsta. Küllap tuleb tekkiva eelarveaugu täiteks suurendada ka riigilõive ja muidki makse. Teisisõnu läheb suur osa esiuksest perre tulnud rahast taas tagaukse kaudu välja.
On vale väita, et ükski pere ei saa muudatusest kasu. Paljudel peredel on iga kroon arvel ja selliseid peresid tulekski toetada. Praeguse kava järgi saaksid aga toetust needki, kes abi ei vaja ? lapsevanema maksuvaba tulu sõltub laste arvust peres, mitte sissetulekute suurusest. Justkui oleksid kõik kolme-nelja last kasvatavad pered vaesed ja ühe lapsega pered pururikkad.
Toetust vajab tavaliselt tõesti paljulapseline pere, aga ka üksi lapsi kasvatav ema või isa, perekond, kus üks või mõlemad vanemad on töötud või saavad miinimumpalka.
Maksuvaba tulu sidumine laste arvuga on Isamaaliidu valimiseelne lubadus, mille kolmikliit on oma koalitsioonilepingusse kirja pannud. Sõnade teoks tegemise eest tuleks justkui valitsusele tunnustust avaldada. Kõnealune lubadus kuulub aga selliste hulka, mille täitmata jätmist Äripäev kolmikliidule mainitud põhjustel küll kunagi ette heitma ei hakka.
Selle asemel et otsida pingeliselt võimalusi populistlike kavatsuste elluviimiseks, soovitame valitsusel keskendada oma ponnistused hoopis sellele, kuidas suurendada riigi jõukust. Jõukuse juured on ettevõtluses.
Meenutame ka Reformierakonna lubatud 10 000kroonist keskmist palka. Selle lubaduse täitmine ei parandaks üksnes perede toimetulekut, vaid suurenevate maksude näol ka riigi rahakotti. Vähem tähtis pole seik, et sel moel paraneb ka lapsevanemate enesehinnang ? teadmine, et nad tulevad toime ise, maksab rohkem, kui valitsus arvata oskab.
Seotud lood
Kuld on eraisiku jaoks üks lihtsamaid ja kergemini arusaadavamaid viise investeerimiseks. Füüsilise kulla ostmine ja müümine ei nõua erilisi eelteadmisi ning investeerimisalast kogemust. Piisab teatud põhitõdede mõistmisest ning nende järgimisest.
Viimased uudised
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele