Ülo Toomsalu • 27. aprill 2000 kell 6:18

140 miljoni krooni eest prii koolisööki

Ligi 90 000 õpilase koolitoidu kinnimaksmiseks kulub tuleval aastal riigieelarvest 140 miljonit krooni, kui valitsus kiidab heaks sotsiaalministeeriumi ettepanekud, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Ei oska veel öelda, kuskohast see raha võib tulla,' ütles rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik.

Sotsiaalministeerium tahab kindlustada tasuta lõuna kõigile kehvemal järjel perede alg- ja põhikoolis ning gümnaasiumis õppivatele lastele. Riigi abile võivad loota 50 000 last, kes elavad toimetulekutoetust saavates perekondades ja 40 000 last, kes on pärit vaesuspiiril olevatest peredest.

Enamik omavalitsusi maksab juba aastaid raskustes perede laste söögiraha oma vahenditest kinni. Tallinn eraldas selleks nii tänavu kui ka mullu 30 miljonit krooni.

Lasnamäe Kuristiku gümnaasiumi sotsiaaltöötaja Kaia Rootsi sõnul on igas klassis tasuta sööjaid kümne ringis. 'Tühja kõhuga lapsi ei tohiks olla. Klassijuhataja peaks teadma neid, kellel kodus sageli süüa pole,' märkis Roots.

Sama kooli esimese klassi õpetaja Veinika Lemsalu sõnul on tasuta toidu soovijaid alati rohkem kui saajaid.

'Seda on raske kindlaks teha, kes kõige rohkem abi vajavad. Paber kannatab kõike. Mõni ema toob tõendi, et on töötu, aga tegelikult on ta sissetulekud suured. Ausalt elavad pered jäävad nii ilma,' rääkis Lemsalu.

Lemsalu hinnangul oleks õigem, kui riik maksaks kinni kõigi 1.-5. klassi õpilaste lõunad.

Eelnõusid, mille järgi saaksid tasuta koolitoitu eranditult kõik 1.-4. klassis õppivad lapsed, on riigikogule korduvalt esitanud Keskerakond. Riigikogu keskfraktsiooni liikme Peeter Kreitzbergi sõnul peaks Eesti Põhjamaade eeskujul toetama ka paksema rahakotiga vanemate lapsi.

'Esiteks on jõukamad tublid maksumaksjad ja teiseks on see ka solidaarsuse ilming, kui me ei tee inimestel nende jõukuse järgi vahet,' rääkis Kreitzberg.

Hetkel kuum