ÄP fototoimetus • 28. september 2000 kell 22:00

Soome ja Rootsi terasetootjad liituvad

Ühinemise tulemusel tekiks maailma suuruselt teine roostevaba terase tootja, mille tootmisvõimsus ulatub aastas 1,7 miljonile tonnile. Suurem on vaid Saksa Krupp-Thyssen, mille tootmismaht on 2,2 miljonit tonni.

Briti ajalehe Financial Times teatel on ühinemisläbirääkimised lõppjärgus. Kõneluste toimumist kinnitasid ka mõlemad firmad ühises pressiteates.

Ühisfirma käive oleks 2,5 miljardit eurot ja turuväärtus 1,3 miljardit eurot. Uue firma nimeks saab AvestaPolarit, selle peakorter tuleb Soome ning firma noteeritakse Stockholmi börsil.

Ühisfirma arvele langeks 25% Euroopa teraseturust, mis võib probleeme tekitada ELi konkurentsiametnikega.

Soome ja Rootsi vahel oleks terasefirmade ühinemine järjekordne riigipiire ületav tehing, mille arv ainuüksi sel aastal ulatub 45-le.

Peamiselt on tähelepanu keskmes olnud megaliidud, millest on sündinud multimiljardikontsernid Stora Enso, MeritaNordbanken ja Tieto Enator. Suurtehingute varjus on aga 1993. aastast Rootsi ja Soome firmade vahel toimunud üle 300 ostu- ja ühinemistehingu.

90. aastate teisel poolel on initsiatiiv olnud rootslaste käes. 1995. aastast toimunud 254 firmaostus või ühinemistehingus on Rootsi firmad ostjaks 67% juhtudest.

Tõeliselt suurtes tehingutes on seis vastupidine. MeritaNordbankeni, Stora Enso ja Tieto Ennatori puhul on firma peakorter üle läinud Soome. Ühelt poolt on selle tinginud Soome soodsam maksukeskkond, teisalt soomlaste suurem aktiivsus ning soodsa börsihetke äratabamine, ütlevad analüütikud.

Praegu ei näita miski, et ühinemiste aktiivsus Rootsi ja Soome firmade vahel väheneks. Majandusharude lõikes ennustavad analüütikud suurimaid tehinguid terase- ja metsanduse alal.

Autor: ÄP

Hetkel kuum