Vilve Torn • 26. oktoober 2000 kell 22:00

Londoni suur silm

Suurimaks silmaks nimetatakse Thamesi jõe serval asuvat maailma suurimat vaateratast. Sümboliseerides uut aastatuhandet ja aja peatumatut kulgu on sellel ka praktiline külg ? meelitada juurde turiste ja pakkuda vaatekabiinis sõitjatele hingematvat Londoni panoraami.

Vaateratta projekteerinud arhitektid ütlesid, et nende eesmärk oli luua New Yorgi Vabadusesambale ja Eiffeli tornile vääriline vaatamisväärsus, mida inimesed saaksid aktiivselt kasutada.

Nagu kombeks, on nn Londoni silma aadressil tehtud ka palju kriitikat, sealhulgas selle eest, et ta on liiga suur ega sobi stiililiselt kokku ümbritsevaga.

Kuna tegemist on Inglismaaga, tekkisid vaateratta avamisel kohe ka julgeolekuprobleemid. Nimelt avastati, et vaaterattalt avanevat vaadet saaksid ära kasutada spioonid (loomulikult eeldusel, et neil on olemas binokkel, mis on väärt James Bondi). Soovijatele avaneb takistamatu vaade nii Inglise kuninganna magamistuppa kui ka kaitseministeeriumi kabinettidesse. Viimane on juba andnud ametnikele korralduse vältida vaateratta-poolseted akende avamist ja hoida kardinad alati ees.

Mõningaid fakte: ratta läbimõõt on 135 meetrit ja kaal 1900 tonni. Sellel on 32 pöörlevat kabiini, millest igaüks mahutab 25 reisijat. Üks tiir kestab 30 minutit, hea ilmaga on võimalik näha kuni 40 km kaugusele.

Vaateratta juurde sõidavad bussid 211, 24 ja 11. Kui sõidate metrooga, tuleb väljuda Charing Crossi, Westminsteri või Embankmenti peatuses.

E?P kl 10?18

pilet täiskasvanule 205 kr,

lapsele vanuses 5?15 aastat 135 kr

infotelefon (44) 087 0500 0600

Hetkel kuum