Põhjamaad tegid ilma

Tõnis Oja 29. oktoober 2001, 00:00

Möödunud nädalal olid aktsiaturgude tähelepanu keskmes Soome ja Rootsi telekommunikatsioonisektori lipulaevad Nokia, Sonera ja Ericsson. Olenemata sellest, kas kolmanda kvartali majandustulemused olid ootuspärased või mitte, tegid kolme aktsia hinnad suure või väga suure tõusu.

Nokia aktsia järsk hinnatõus algas tegelikult juba ülemöödunud reedel pärast kolmanda kvartali tulemuse avaldamist. Kompanii käive ja kasum kahanesid võrrelduna möödunud aasta sama perioodiga, kuid kasum oli prognoositust veidi suurem ja põhjanaabrite majandusliku edu sümboli tegevjuhi Jorma Ollila julge tulevikuprognoos süstis optimismi ka investorite hulgas.

Soome telekomi ehk Sonera kolmanda kvartali tulemused olid seevastu aga nagu õudusunenägu. Kompanii tootis kvartali jooksul 354 miljonit eurot (5,5 mld krooni) ehk aktsia kohta 0,44 eurot kahjumit. Eeldatava aktsia hinna vabalangemise asemel kerkis see aga pärast majandustulemuste avaldamist 5 protsenti ning kogu möödunud nädala jooksul üle 40 protsendi. Nimelt teatas kontserni värskelt (1. oktoobrist) ametisse asunud tegevjuht Harri Koponen Sonera uuest strateegiast, mis keskendub tulusate teenuste arendamisele koduturul ning kulude kokkuhoiule, mis väljendub muuhulgas mittestrateegiliste osaluste müügis välismaistes operaatorfirmades. Lisaks plaanib Sonera laiendada aktsiakapitali ning korraldada senistele aktsionäridele aktsiaemissiooni kuni miljardi euro ulatuses. Sonera suuromanik Soome riik eesotsas peaminister Paavo Lipponeniga on asunud uut juhtkonda toetama ning lubab osaleda emissioonis, mis läheb põhjanaabrite maksumaksjale maksma 530 miljonit eurot ehk 8,3 miljardit krooni.

Uusi aktsiaid emiteeritakse kokku kuni 744 miljonit ja nende hind selgub 9. novembril peetaval aktsionäride erakorralisel koosolekul. Analüütikud prognoosivad aktsia hinnaks umbes 2,5 eurot (39,12 krooni). Aktsionäride nimekiri fikseeritakse 14. novembri seisuga.

Ka Rootsi telekommunikatsioonihiiu Ericsson majandustulemused olid oodatust kehvemad. Kompanii käive kahanes möödunud aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 19 protsenti, maksude-eelne tegevuskahjum oli aga 5,8 miljardit Rootsi krooni ehk 0,5 SEKi aktsia kohta. Ka siin suutsid investorid negatiivse uudise juures näha positiivset, mille tõttu aktsia hind alustas Stockholmi börsil kauplemispäeva 9protsendilise tõusuga. Analüütikute sõnul oli aktsia hinnatõusu põhjuseks ettevõtte positiivne rahavoog ning kompanii nõukogu esimehe Lars Ramquisti lubadus järgmisel aastal toimuval aktsionäride üldkoosolekul tagasi astuda.

Ericssoni juhtkonna vahetuse vajadusest on varemgi räägitud. Seni on selle all silmas peetud kompanii tegevjuhi Kurt Hellströmi lahkumist. Elame, näeme, kas sellest ka kasu on.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing