Romet Kreek • 2. detsember 2001 kell 22:00

Hea november sai läbi

Möödunud nädal oli Ühendriikide aktsiaturgudel väga vastuoluline, lõpetades väga hea tootlusega novembrikuu. Novembrikuu kasvatas investorite vara S&P 500 indeksi näol 7,52 võrra, Dow Jonesi tööstusliku keskmise näol 8,56 võrra ning Nasdaqi üldindeksi näol koguni 14,22 võrra.

USA aktsiaturu ning makromajanduse ja korporatiivse Ameerika olukorda vaadates meenub suure depressiooni aegne ütlus ?Õnnelikud ajad on taas käes?. USA alandas teistkordsel ülevaatamisel USA kolmanda kvartali majanduskasvu varasemalt 0,4protsendiselt languselt 1,1protsendiseks languseks.

Arvestades investorite seas tehtud ajuloputuse ulatust, võib börsikrahh isegi ära jääda. Kui ikka kõik millessegi väga usuvad (majanduskasvu kiire taastumine, uus tõusev turg on alanud, aktsiad on odavad), võib usutav teoks saada. Liigne optimism on aktsiaturu suurim vaenlane. Investorid arvestavad majanduse pöördumisega paremusele tuleva aasta teisel poolel. Fed võitleb inflatsiooniga ajal, kui võiks hakata kaaluma juba deflatsiooni võimalust.

Ühendriikide ja muu maailma elektrituru dereguleerimise käigus suurima turuosa hõivanud energiafirma Enron jõudis möödunud nädalal väga lähedale pankrotile. Energiafirma Dynegy, kes pidi veel nädalaid tagasi ostma firma 9 miljardi dollari väärtuses aktsiavahetuse vormis, teatas Enroni ülevõtmisest loobumisest. Enroni aktsia kukkus nädalaga 94,5 võrra 0,26 dollarile.

Enroni probleemidest on saanud aktsionäride, võlakirjaomanike, pankade, kindlustusfirmade ja kauplemispartnerite ning töökoha kaotanud töötajate probleem.

Ettevõte oli aktiivne kaupleja Põhja-Ameerika ja Euroopa (sealhulgas Põhjamaade) elektri-, söe-, metallide-, tselluloosi- ja nende tuletisinstrumentide turul, nagu ka ilmatuletistehingute turul. Elektriturul ulatus firma osakaal USAs ja Lääne-Euroopas kuni veerandini kogu turu mahust. Praegu koondab Enron töötajaid, andes oma väikese panuse tööpuuduse kasvu, ning elektriturul on juba tunda likviidsuse vähenemist seoses suurima turuosalise operatsioonide lõpuga.

Enroni tegevust jälgiva 14 investeerimispanga ja maaklerifirma analüütikute soovitused olid enne traagilisi sündmusi järgmised: 3 tugevat ostusoovitust, 3 ostusoovitust, 7 hoia-soovitust ja vaid üks tugev müügisoovitus.

Kaudselt võib ka Nokia möödunudnädalast tegevust nimetada USA majandussündmuseks. Nokia pidas New Yorgis traditsioonilist Nokia kapitaliturgude päeva. Juba mõni päev enne seda sündmust leidus sealpool lompi investeerimispanku, kelle analüütikud viitasid sellele, et tavaliselt esinevad Nokia juhid positiivsete sõnavõttudega ning tõstsid firma tulemuste ja mobiiltelefonide müüginumbrite ootusi. Nokia ei öelnud midagi väga negatiivset, kuid ootused olid juba sedavõrd kõrgeks aetud, et aktsiaturg reageeris igati huvitavate ettekannetega sündmusele lühiajalise tõusutrendi katkestamisega.

Nädalavahetusel tulid Ühendriikide majandusele olulisel turult Argentinast taas väga halvad uudised ? riigis kehtestati 90 päevaks ajutised pangandussanktsioonid, mis tähendab seda, et raha välismaale saatmine on piiratud, nagu ka sularaha väljavõtu kogus pankadest. Pankadel on lubatud anda laene välja vaid dollarites, peesodes laenamine on keelatud. Argentina majandus on väga nõrk ning eksisteerib peeso devalveerimise oht.

Hetkel kuum