Suusamägi kutsub algajaid ning oskajaid

Mari Sarv 14. detsember 2001, 00:00

Radikaalsele meelele tundub mäesuusatamine Eestis mõttetu, kui mitte võimatu ? pole mägesid, pole kõrgust, pole See. Alustamiseks on aga siingi piisavalt võimalusi. Otepää ümbrus ja Haanja on kupleid täis, nii mõnelgi neist tõstukid suusatajaid mäest üles vedamas. Alpidega need muidugi ei võistle, aga tunde saab kätte.

Mäesuusatunne tähendab kõrvus vilisevat tuult, suuskade alt tuiskavat lund ja äkilistest pööretest saadavat adrenaliini. Kellele need ei meeldi, ärgu mäele mingu. Kes kardab, aga tahaks, võtku esialgu laugemaid nõlvu ? oskus ja julgus tuleb kiiremini, kui arvata võiks, ning peagi praalite radikaalidega võidu, et Eestis on ainult väikesed künkad, mitte korralikud suusamäed. Siis on lähim abi Soome suusakeskustes.

Alustamiseks saab kohapealt rentida varustuse ja sageli ka paluda veidi õpetust. Keerulist pole midagi ? head suusad pööravad end paari ?vihje? peale, mis oma kehaga annate, juba ise. Algajate tavaline sõidustiil on mitte pöörata ? kas ei julge või ei usu, et võimalik on ? ja otse alla sõita. Nii aga läheb hoog liig suureks, et üldse mõni manöövrimõte pähe tuleks. Sõit läheb aga veel kiiremaks ning siis juba kukutatakse end maha või püütakse ?sahka? sõita, et enne parklapiiretesse sööstmist veidigi hoogu maha saada. Kuid veidi julgust jalgade töös ja pöörate nagu Katja Seizinger teleris.

Suusamägi pole vaid ekstreemsusi otsivate meeste mängumaa ? seal saab puhkepäeva mõnusalt veeta kogu pere. Suuremates keskustes on erineva raskusastmega õhtuti valgustatud nõlvad, laugema nõlva servas saab kelgutada ja mõnes kohas ka mootorsaani laenutada. Paariks tunniks pole mõtet mäele minna, planeerige terve suusapäev või -nädalavahetus, kuni meil lund on.

Tõsi, kõige odavam selline nädalavahetus pole ? suusarent kogu perele, mäepiletid, vahepeal soojendav hõõgvein või tee ning soe praad mäejalamil pubis, kaugemalt tulijail sõit ja ööbimine. Eelarve saab suusakeskuse kodulehekülje põhjal enam-vähem kokku panna. Kui sagedamini käia, on tulusam isiklik varustus soetada, see tasub peagi ära nii sõidutehnikas kui majanduslikult.

Äsja esimest korda mäesuuski proovinud AboBase Systemsi programmeerija Henry Melnikov:

  • Meeldis küll. Nii et tahan peatselt jälle minna.

Laugema nõlva peal erilisi probleeme polnud ? seal sai tunnetuse kätte. Järsemal nõlval kukkusin viiest laskumisest neljal korral ? ainult viimasel sõidul jäin lõpuni püsti. Paaril esimesel korral istusin ise maha, kuna hoog läks liiga suureks. Ennustasin valusamat kukkumist.

Järsemal nõlval oli raskusi pööramisega. Ma ei tea, kas viga oli minus või olid suusad viletsad ? need olid päris vanad. Lumi oli ka juba kinni sõidetud ja suhteliselt jäine, nii et suusad libisesid hästi ka külg ees. Niimoodi käisin pikali ka. Midagi õnneks välja ei väänanud, ehkki vahepeal tõmbas jalad ikka päris korralikult krussi.

Teistele algajatele on vaid nii palju öelda, et peab ise proovima. Alguses laugematel nõlvadel, pärast järsematel. Sobivad riided selga, teksastega väga mugav maha istuda vist ei ole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing