Ain Alvela • 20. detsember 2001 kell 22:00

Eurojõulud siplevad veidruste kütkeis

Euroopa Liidu (EL) kõike hõlmata püüdvad reeglid tahavad tungida ka jõulukommete sekka. Mõnikord võivad need regulatsioonid näida kõrvaltvaatajale väga kummalised, vahetevahel aga isegi tobedad.

Nii otsustas Euroopa Komisjon hiljuti, et ELi sugudevahelise võrdsuse reeglid ei nõua jõuluvana kõrvale ?jõuluema?. Komisjon arutas ühe Briti rõivafirma väiteid, et euroliidu seadustest võib välja lugeda, et meeste ja naiste võrdsuse tagamiseks peab firma kõrvuti jõuluvana kostüümidega ka ?jõuluema? rõivastust müüma. Euroopa Komisjoni esindaja Andrew Fielding kinnitas, et tegemist on puhtakujulise müüginipiga. EL ei kavatse hakata soolisi stereotüüpe lõhkuma ja jõuluvanale naispartnerit sokutama, ütles Fielding. Pealegi on põhjapõdrad, kes jõuluvana saani veavad, kõik juba nagunii vähemalt väljanägemiselt emased, sest isased põhjapõdrad kaotavad sarved juba talve hakul, ainult emastel püsivad need kevadeni peas, lisas Fielding.

Euroopa Liidu Infosekretariaadi juhataja asetäitja Mare Haab märgib, et enamasti on kuuldused veidrustesse kalduvate euronõuete kohta liikvele lasknud erinevad huvigrupid, olgu need siis erinevate seksuaalsete huvide eest võitlejad või muud õiguslased, euroliidu ametlike seisukohtadega pole nende juures midagi pistmist. ?Iseenesest väga lõbus teema see jõuluvanade asi,? naerab Haab. ?Samas on ikkagi tööandja otsustada, kui ta soovib jõulupühadeks palgata meessoost jõuluvana ja päkapikke.?

Jõulude teema jätkuks räägib Mare Haab kevadel Suurbritannias lokanud hullulehmatõve ajal meedias laineid löönud õudusloo sellest, nagu nõuaksid eurodirektiivid väikeloomade pidajatelt oma surnud lemmikute eritöötlemist ? loojakarja läinud kodulooma pidi suruõhu alla vähemalt 30 minutit keetma. Tegelikult käis jutt eriti toksiliste ainete töötlemisest ja loomulikult ei pea seda tegema kodustel meetoditel.

Asjaolu, et EL soovib kogu issanda loomaaia erinevaid rühmi võimalikult võrdsetel alustel kohelda, annabki ka kõige äärmuslikumatele huvigruppidele võimaluse tulla välja näiteks nais- ja meessoost jõulutegelaste nõudmisega. Samas ei julge ega oska ka ükski tõsimeelne euroametnik seletada, miks ikkagi tohib jalgrattur ELi teedel vändata oma sõiduriista kiirusega kuni 74 kilomeetrit tunnis. Aga miks mitte 78?

Hetkel kuum