Ülar Lauk • 3. november 2003 kell 14:25

Vene keskvõim lihtsustab kuberneride tagandamise

Valitsus tunnistas ametlikult, et kavatseb lihtsustada kuberneride ametist tagandamist, kirjutab Vremja Novostei.

Venemaa valitsuses uuritakse võimalusi vastavate muudatuste sisseviimiseks seadusandlusse. Kui need jõustuvad piisab keskvõimul kohalikel valimistel valitavate kuberneride vabastamiseks regiooni juhi 'vastutustundetuks' kuulutamisest, kirjutab ajaleht.

Välist juhtimist hakatakse kasutama juhtudel, kui föderatsiooni subjektid on pankrotis või kuberneri vastutustundetu käitumine toob kaasa talvel nö kinnikülmumise.

Ajaleht märgib, et idee esitamine tehti ülesandeks erakorraliste olukordade ministrile Sergei ?oigule, kes on üks võimupartei Jedinaja Rossija liidreid.

Tehti see justkui lokaalse olukorra kohta Kamt?atkal, kuid hiljem hakati tegema üldistusi. Valitsus jagab seda seisukohta ning asepeaminister Vladimir Jakovlev nimetas juba võimalikke kandidaate: Kamt?atka, Uljanovski oblast ja Korjaki autonoomne ringkond.

Praegu kehtiv, juulis vastuvõetud seadus on täitmiseks liiga raske. Kuberneri saab selle järgi maha võtta üksnes selle järel, kui loodud initsiatiivgrupp kogub 3% valijate allkirjadest. Seejärel viiakse läbi valimiskampaania ja hääletus, millel peavad vähemalt pooled hääletanutest olema kuberneri tagasiastumise poolt.

Venemaa oludes osutus see aga raskeks - kohalikud võimud hoiavad tihti olukorda kontrolli all. Näiteks Brjanski oblastinõukogu lihtsalt ei registreerinud initsiatiivgruppi, mis kavatses hakata koguma allkirju kuberneri tagandamiseks.

lt;#Grani.ru=http://grani.ru/Politics/Russia/Regions/m.49353.html gt;

Hetkel kuum