Viktoria Korpan • 17. november 2003 kell 22:00

Eraisikute laenumaht jõudis uue rekordini

Eesti Panga andmeil kasvas Eesti kommertspankade poolt eraisikutele väljastatud laenude maht oktoobris rekordilise 840 miljoni krooni võrra. Möödunud rekord pärines alles selle aasta septembrist, mil õppelaenude toel kasvas eraisikute laenuportfell kuuga 779 miljoni krooni jagu.

?Kaua selline olukord vastu pidada ei saa,? ütles investeerimispanga Suprema juhatuse liige Veikko Maripuu. Maripuu märkis, et kui varem olid laenud ja deposiidid tasakaalus, siis praegu on see vahe palju suurem.

?Intressid on ikka veel madalad, pangad teevad pingutusi, et anda nii palju laene kui võimalik,? rääkis ta. ?Kinnisvara väga suur ja jõuline buum on aga mingiks hetkeks vaibumas, võib-olla oktoober oligi tipp.?

?Oktoobris oli meil läbi aegade eluasemelaenude ja -liisingute rekord,? ütles Hansapanga eralaenude arendusjuht Kersti Arro eile. ?Aastas on kaks kõrghooaega ? mais ja oktoobris, kui inimesed hakkavad pärast puhkust aktiivselt laenu võtma.?

Oktoobris väljastas Hansapank kodulaenu ja -liisingut kokku ligi 440 miljonit krooni, mis on septembriga võrreldes 10 rohkem. Eelmine rekord pärines aga Arro sõnul selle aasta juunist.

Hansapanga kodulaenu ja -liisingu intressimäär oktoobris 5,2 protsenti ehk samal tasemel mis septembriski. Tallinnas oli keskmine kodulaenu ja -liisingu summa umbes 440 000 krooni, mujal 210 000 krooni, keskmine laenutähtaeg on 12 aastat.

Ehkki teistes pankades rekordeid ei sündinud, olid tulemused head. Väljastatud eluasemelaenude- ja liisingute maht kasvas veidi ka Ühispangas ? oktoobris anti laene 205 miljoni krooni eest, septembris 204 miljonit krooni. Keskmine intress oli 4,7 protsenti, summa ligi 334 000 krooni ja pikkus 15 aastat.

Sampo Panga väljastatud eluasemelaenude maht kasvas oktoobris 17 protsenti.

Eluasemelaenude ja -liisingute maht oli oktoobris 73 miljonit krooni, septembris aga 62 miljonit krooni.

Sampo Panga turundusdirektori Ranno Pajuri sõnul oli keskmine laenusumma oktoobris 340 000 krooni ja keskmine laenulepingu pikkus 14 aastat.

Nordea Panga eluasemelaenude keskmiseks intressiks jäi oktoobris 4,3 protsenti. Oktoobris väljas pank kokku 91 miljonit krooni eluasemelaene.

Hetkel kuum