Eesti Energia taotleb kooskõlastust uutele elektrihindadele

26. veebruar 2004, 17:44

Homme esitab Eesti Energia Energiaturu Inspektsioonile taotluse elektrihindade elektri põhitariifi tõstmiseks 1,14 kroonini kWh eest, teatas ettevõte.

Eratarbija püsitasuks kujuneb 2 krooni ampri kohta kuus ja korteri igakuine püsitasu saab olema 20 krooni. Eesti Energia prognoosi kohaselt tõuseb hind keskmiselt 14,9%.

Taotluse kohaselt eristatakse kliendi jaoks esmakordselt elektri tootmise ja elektri kohaletoimetamise hind. Eesti Energia taotleb tasude suurendamist võrguteenuse osutamise ehk siis elektrienergia kohaletoimetamise eest. Eesti Energia taotluse kohaselt ei muutu elektri tootmise hind. Eesti Energia hinnataotluse rahuldamisel hakkab kaheksakümmend protsenti Eesti kodutarbijatest maksma elektri eest senisest keskmiselt 27 krooni kuus enam.

Võttes arvesse varasemaid kogemusi ja tuginedes erinevate analüütikute arvamusele ei mõjuta elektri hindade muutus märgatavalt tarbekaupade hindu. Makroanalüütikute hinnangul on kavandatud hinnamuutuse mõju tarbijahinnaindeksile alla 0,5%. Eesti kodutarbijate üldistes väljaminekutes jäävad kulutused elektrienergiale endiselt 2,5 ? 3% piiridesse.

Madalama sissetulekuga tarbijatele, kelle igapäevastes väljaminekutes on elektrile tehtava kulude osakaal suurem kui teistel tarbijatel, leevendab elektrihinna tõusu mõju toimetulekutoetus. Kulutusi elektrile kompenseeritakse toimetulekutoetuse maksmise kaudu alates 2002 aastast.

Eesti Energia juhatuse esimehe Gunnar Oki sõnul on Energiaturu Inspektsioonile esitatavale hinnataotlusele lisatud uuendatud ja parandatud elektri tarnimise lepingute pakett, mille alusel suureneb märkimisväärselt Eesti Energia vastutus oma klientide ees.

?Nii hakkab Eesti Energia uute tariifide kehtima hakkamisel maksma trahve lubatud katkestusaegade ületamise eest, samuti kindlustama kõigile soovijatele kokkuleppel ja lisatasu eest lühemaid lubatud katkestuse aegu kui 24 tundi. Elektri hind ei tõuse neil, kelle tarbimiskohas ei ole tagatud piisav elektrienergia pingetase,? ütles Okk. ?Ka on hinnamuutuse perioodil klientidel võimalus taotleda tasuta liitumispunkti peakaitsmete vähendamist alates uute tariifide kooskõlastamise kuupäevast Energiaturu Inspektsiooni poolt ning kuni 3 kuud peale uue tariifi rakendumist,? lisas ta.

Vastavalt elektrituru seadusele on Energiaturu Inspektsioonil õigus menetleda Eesti Energia taotlust kuni 90 päeva. Menetlusaega võib veel 90 päeva võrra pikendada. Uued hinnad jõustuvad peale seda, kui Energiaturu Inspektsioon on need kooskõlastanud ning hinnad on avaldatud seaduses ette nähtud korras. Võttes arvesse, et peale kooskõlastamist tuleb hindade jõustumisest veel kolm kuud ette teatada, ei pea me tõenäoliseks, et hind võiks tõusta enne käesoleva aasta 1. septembrit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing