Valitsus kiitis täna heaks enam kui aasta avalikul arutusel olnud kütuse- ja energiamajanduse pikaajalise riikliku arengukava.
Koos arengukavaga esitati Riigikogule arutamiseks strateegiliste keskkonnamõjude aruanne, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Eesti kütuse- ja energiamajanduse põhilisteks strateegilisteks eesmärkideks on nõuetekohase kvaliteediga ning optimaalsete hindadega kütuse- ja energiavarustatuse tagamine. Arengukava näeb elektrisektoris ette Eesti tarbimiskoormuse katmiseks piisavate sisemaiste tootmisvõimsuste olemasolu.
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Andrus Ansipi sõnul on arengukavas seatud eesmärgiks saavutada lähikümnenditel olukord, kus vähemalt viiendik elektrit toodetakse hajutatult. ?Soojuse ja elektri koostootmise suurendamine tagab ressursside kokkuhoiu ja maandab julgeolekuriske. Ka Euroopa Liit soodustab koostootmisjaamade tekkimist ning Eesti peab seda suunda arendama,? lausus Ansip.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Aastaks 2010 peab taastuvelektri osakaal moodustama 5,1 protsenti ja aastaks 2020 10 protsenti.
Energiamajanduse arengukava kohaselt tuleb tagada elektrivõrgu täielik uuendamine ligikaudu 30 aastastes perioodides. Avatud turu tingimustes tuleb säilitada põlevkivienergia tootmise konkurentsivõimelisus ning efektiivsuse tõus, seejuures rakendades kahjulikke keskkonnamõjusid vähendavaid kaasaegseid tehnoloogiaid.
Energiasäästul seatakse arengukavas eesmärgiks saavutada tase, kus primaarenergia tarbimine oleks aastal 2010 võrreldav tänase baasiga. Arengukava tähtsustab ühenduste rajamiseks eelduste loomist Põhjamaade ning Kesk-Euroopa energiasüsteemidega.
Läbiviidud keskkonnamõjude hindamise kohaselt parandab arengukava elluviimine kindlasti seniseid probleeme energiasektoris, sest viib olukorra selgenemiseni ja konkreetsete tegevussuundade väljatöötamisele uute tehnoloogiate, energiasäästu ja taastuvate energiaallikate kasutamise vallas.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tööd kütuse- ja energiamajanduse arengukava koostamisel on tunnustanud säästva arengu komisjon, mille liikmeteks on nii valitsuse, keskkonnaorganisatsioonide kui teadusasutuste esindajad.