Eesti naisettevõtjad pole enam õpipoisi rollis

Heli Lehtsaar 27. september 2004, 00:00

2.?4. septembrini Riias toimunud ärinaiste tippkohtumise organiseeris USA saatkond Lätis, Eesti naisjuhtide Riiga minekut toetas siinne USA saatkond.

Umbes viiekümnele Eestist, Lätist, Leedust, Ukrainast, Valgevenest ja Soomest pärit väikeettevõtte juhile organiseeriti teist sama palju mentoreid samas valdkonnas USAs tegutsevate naisettevõtjate seast ? näiteks olid kohal Microsofti, Giorgio Armani, Kraft Foodsi ja paljude teiste maailmakuulsate ettevõtete esindajad.

Tõsi ? mentor pole siinkohal ehk õige sõna, sest tegemist oli pigem võrdsete partnerite omavahelise kogemuste ja kontaktide vahetamisega kui õpilase-õpetaja suhtega. Nii kummutavad ka üheksa Eesti naisettevõtjat, kes Riias käisid, arvamuse, et meie naisjuhid olid Riias õpipoisi rollis.

Kinnisvaraalal tegutseva Abakus Managemendi tegevjuht Piret Ree kinnitab, et teadmiste osas oleme ameeriklastega võrdsed, kuid meie esinemisoskus jääb jänkidemaa elanike omast paraku kaugele maha. Juhtimiskonsultatsioonifirma PW Partners konsultant-partner Jana Võrk täiendab, et ameerikaliku turundusega puutusid nad Riias kokku hommikust õhtuni. Esiteks oli üritus perfektselt korraldatud ning teiseks tasus üht-teist kõrva taha panna ameeriklaste enesemüügi oskustest.

Reklaamiagentuuri Hunt tegevjuht ja omanik Lee Murrand kinnitab, et Eestis ei vasta konverentsid sageli pealkirjale ? Riias aga vastas üritus täpselt sisule ehk kohal olid naistippjuhid. Samuti olid esinejad oma ala tippspetsialistid ja ka materjalid olid tasemel. ?Olen ise aastaid ürituste korraldamisega tegelenud ning nii perfektset tööd pole ma veel näinud,? kiidab Murrand.

Sirje Küttis, Gersi Stiilistuudio juht ja omanik, tahab peale juhtide tasemel kogemuse vahetamise leida uusi võimalusi ka oma töötajate jaoks.

?Me võime küll ise targad olla ja õpetada, kuidas peab teenindama, aga sellest on vähe. Oleks vaja, et meie teenindajad saaksid näiteks USA kogemusest õppida ning selles suunas ma praegu tegutsengi,? räägib Küttis ja nendib, et Eestis on teenindus väga kehv.

Suhetevõrgustiku loomist peavad olulisimaks Riiast saadud võiduks ka teised tippkohtumisel osalenud naised.

Kinnisvaraga tegelev Piret Ree meenutab, et lätlased ja leedukad olid Eesti kinnisvaraturust väga huvitatud, sest seni nad siin kanda kinnitanud pole. Sakala Tööstusautomaatika omanikule Kaja Sakalale jäid meelde aktiivsed Ukraina õmblusettevõtte juhid.

Lee Murrandil oli tippkohtumisele minnes konkreetne turundusidee, kodulehekülje administreerimisprogrammi turuletulek. ?Olen Riiast saadud kontaktid läbi analüüsinud ja nüüd algab koostöövõimaluste läbirääkimine,? tutvustab Murrand Riias käimise ?kasu?.

Ta lisab, et Eestis on konverentsidel rahvusvaheliste suhete loomine praktiliselt võimatu.

Novembris ootab Riia tippkohtumisel käinud naisjuhte reis Ameerikasse, kus kaks päeva veedetakse Põhja-Carolinas oma partneri juures tema äri tundma õppides ning kontakte värskendades.

Kuressaares asuva Hanvari erakliiniku üks omanikke Varje Haavel lubab, et kui USAs käidud, kutsutakse Saaremaa ärinaised kokku, et neilegi saadud kogemusi jagada.

Kahe aasta pärast võib naisjuhtide tippkohtumine Tallinnas toimuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing