Tõnis Arnover • 6. oktoober 2004 kell 22:00

George Soros teeb teed poegadele

Eelmisel kuul nimetati Jonathan Soros Quantum Endowment Fundi juhtkonda. Nimetatud fond on läbi ajaloo olnud Sorose põhiliseks spekulatsioonivahendiks. Nüüd sai ta koos Robert Sorosega Soros Fund Managementi asejuhiks. Peadirektorina jätkab George Soros, kirjutas Taloussanomat.

Fondi investoritele ja personalile saadetud kirjas teatati, et Soros Fund Management kavatseb edaspidi loobuda kinnisvarainvesteeringutest, laenuandmisest ja firmade renoveerimisest ning keskendub põhitegevusele ? hallatava vara investeerimisele aktsiatesse ja derivatiividesse.

George Soros on viimasel ajal fondide aktiivsest juhtimisest loobunud ning tegeleb rohkem humanitaarabi andmise ja poliitikaga.

Ida-Euroopas tuntakse George Sorost kui demokraatia levitajat ja filantroopi, Suurbritannias Briti naela ruineerijana, Kagu-Aasias kui rahvavaenlast number 1 ning USAs kui president Bushi vastase valimiskampaania üht vedajat.

USAs rikkuselt 28. mees on oma 7 mld dollari suuruse varanduse kokku ajanud spekuleerides.

Kõige tuntumaks spekulatsiooniks on tema panus Briti naela kursi langemisele 1992. aasta septembris. Ta sundis Briti keskpanka Briti naela kurssi devalveerima, teenides ühe päevaga miljard dollarit. Suurbritannia sunniti lahkuma Euroopa vahetuskursimehhanismist ERM.

Raske oleks süüdistada vaid Sorost Briti naela kukkumises. Suurbritannia oli majandusseisakus ja Briti nael ülehinnatud. Soros eeldas, et Briti keskpangal ei jätku reserve oma valuuta kaitsmiseks.

Soros müüs laenatud Briti naelu ja andis sellest avalikkusele teada, avades ka teiste turuosaliste silmad. Teised jäljendasid Sorose tegevust. Spekulandid hakkasid Briti naela müüma ja Saksa marka ostma.

Briti keskpank tõstis baasintressi 10 protsendilt 15-le, kuid sellest ei piisanud spekulantide eemaletõrjumiseks. Briti keskpank laenas täiendavalt raha valuutareservide suurendamiseks, kuid sellest ei piisanud. Briti keskpank teostas edutult massiivseid interventsioone valuutaturul. Briti naela kurss kukkus.

Siit on ka tulnud ütlus turuga ei maksa vaielda, mis on aja jooksul kohanenud ümber ütluseks, et keskpangaga ei maksa vaielda.

?Pole tähtis, kas teil on õigus või mitte, tähtis on see, palju te raha teenite, kui teil on õigus, ja palju kaotate, kui te eksite,? ütles George Soros.

Hetkel kuum