Anti Kuiv • 13. detsember 2004 kell 22:00

Arvutikaup muutub tavaliseks koduelektroonikaks

Alljärgnevalt teeb IT-kaupade hulgimüüja GNT Eesti tagasivaate eelmise aasta detsembrikuu ITees ennustatu täitumisele ja pakub välja trendid 2005. aastaks.

Eestis on kulutused koduelektroonikale ja arvutikaupadele jätkuvalt tõusuteel, uute kodude sisustamiseks ostetakse kogu lahendus korraga, tarbimise kasvu toetab ka järjest suurenev laenamine. Samal ajal lähenevad ja integreeruvad erinevad valdkonnad ja nii saab näiteks täna leida fotopoest arvutikaupu ja arvutipoest digikaameraid. GNT Eesti on oma tähelepanu teadlikult suunanud neile uutele ilmingutele kaubanduses ja ka internetiteenuste pakkujate osas. Uus nõudlus on kasvamas just erinevate valdkondade lähenemisest ja integreerumisest.

Ka laiemas plaanis on üldine trend see, et kunagised arvutikaubad on täna tarbija jaoks tavapärane koduelektroonika. Mulle tundub, et arvuti on juba samasugune harilik kodumasin nagu aastaid tagasi oli Eesti kodus näiteks Läti mikser. Sellest tulenevalt on ka meile tulnud uusi kliente just koduelektroonika müüjate vallast, samuti mobiiliärist. Saab näha, kuidas käimasolev fookuse muutus hakkab mõjutama klientide ostuotsuseid ? selge on see, et igasugusel hinnatasemel on oma klient olemas, kuigi suurimat kasvu teevad odavama kauba müüjad.

2004. aastal on olnud huvitav jälgida kohalike arvutitootjate kiiret kasvu ? komponentide äri on läinud väga hästi, samuti on kiirelt arenenud traadita interneti WiFi ja kogu võrguga seonduv. Tuntud kaubamärkide rindel on olnud väga konkurentsitihe aasta, mis on toonud kaasa suured hinnalangused näiteks sülearvutite osas. Arvame, et see trend kehtib ka 2005. aastal.

Ja kuna valimised on ukse ees, siis loodetavasti kasvab ka riiklik huvi IT-valdkonna vastu jätkuvalt, 2005. aasta riigieelarve koostamisel IT-kulutusi arvatavasti suurendatakse. Sel aastal Euroopa Liidu rahade mõju veel avalduda ei jõudnud, järgmiselt aastalt ootame euroliidu vahendite suuremat mõju ka IT-projektidele. Üldiselt tundub, et riiklikud suurprojektid on kuidagi varju jäänud.

Hetkel kuum