Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul soodne olukord Eesti tööstussektoris püsib.
Vastavalt ettevõtjate ootustele olid aprillikuu tööstustoodangu näitajad tugevad, edastas ministeeriumi seisukoha ministeeriumi pressitalitus. Aprillis oli töötlevas tööstuses tootmismaht 11,5% kõrgem kui aasta tagasi samal ajal, tegemist on selle aasta kõrgeima kasvumääraga. Võrdses tempos suurenesid nii müük siseturule kui eksport.
Toiduainetööstuses tootmismaht vähenes 2004. aasta aprilliga võrreldes 2,9%, mis tulenes tootmise vähenemisest kalatööstuses ning jookide tootmises. Tootmine kasvas aga liha- ning piimatööstuses. Müügi kasv toimus peamiselt siseturu arvel, eksport kasvas suurematest allharudest vaid piimatööstuses.
Nii tekstiili-, rõiva- kui nahatööstuses jäid tootmismahud endiselt alla 2004. aasta tasemele. Samas võrreldes 2005. aasta märtsiga püsis tekstiilitööstuse tootmismaht samal tasemel, rõivatööstuse tootmismaht aga kasvas.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kõige enam kasvas aprillis elektroonikasektori toodang, mis on tänu soodsatele arengutele maailmaturul olnud juba enam kui aasta tõusufaasis. Aprillis oli elektrimasinate ja ?aparaatide tootmismaht 43% suurem kui aasta varem, raadio- ja sideseadmete tootmine kasvas koguni 143%.
Tugevat kasvu näitasid aprillis metallitööstus (tootmise kasv võrreldes 2004. aasta aprilliga 22%) ja masinatööstus (24%). Kui masinate ja seadmete tootmist on toetanud eelkõige eksporttellimuste kasv, siis metallitoodete tootmisele on kaasa aidanud peamiselt siseturu vajaduste suurenemine (aktiivne ehitustegevus). Sellel aastal on järjepidevalt suurenenud tänu ekspordile ka keemiatööstuse tootmismaht, aprillis ületas see eelmise aasta aprilli taset 23%.
Ettevõtjate ootused olid sarnaselt märtsikuule ka aprillis optimistlikud. Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt küsitletud ettevõtjatest enam kui pooled prognoosisid lähiajal tootmismahu kasvu. Iga neljas ettevõte kavatses suurendada töötajate arvu, nii kõrgel tasemel pole antud näitaja veel olnud. Positiivne nägemus valitseb peaaegu kõigis tööstusharudes, vaid tekstiilitööstuses prognoosisid ettevõtjad töötajate arvu vähenemist, samas tootmismahu kasvu oodatakse ka selles harus.