Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Eile Washingtonis oma raamatut "Euroopa koit: pärast sotsiaalmudelit" esitlenud Munkhammar lausus, et reformidele sundiv konkurents tuleb peamiselt Hiinast, Indiast ja Ida-Euroopast. "Euroopa riigid võivad ju sundida Eestit ELi regulatsioonide kaudu oma konkurentsivõimet vähendama, aga mitte kunagi Hiinat ja Indiat," sõnas ta. Vabaturu põhimõtteid propageeriva Timbro juht peatus oma esitluses mitmel korral Eestil, mis on tema hinnangul teinud äärmiselt õigeid otsuseid.
Lisaks Ida-Euroopa maadele võiksid Euroopa heaoluriigid tema hinnangul õppida palju USA-lt, kus keskmine elanik on pea kõigis osariikides rikkam kui ükskõik millise ELi riigi, välja arvatud Luksemburgi kodanik.
Munkhammar rääkis, et ka Rootsit peetakse täiesti ekslikult konkurentsivõimeliseks maaks. Rootsi oli enne 1950. aastat üks maailma kõige kiiremalt kasvavaid majandusi, kui maksukoormus oli riigis vaid 10-20%. Sellest ajast peale on Rootsi aga kõvasti makse tõstnud ning areng on pidurdunud.
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?