Toetust jagub vaid mikrofirmadele

Erki Freiberg 31. märts 2006, 00:00

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) pöördus Euroopa Liidu poole ettepanekuga muuta eelmisel aastal vastu võetud maaelu edendamist reguleerivat määrust, sest praegusel kujul see pigem kahjustab eesmärki.

EVEA asepresident Marina Kaas ütles, et direktiiv keelab üle 9 töötaja ja üle 30 miljoni kroonise käibega väikeettevõttele eurotoetust eraldada ja toetust hakatakse maksma vaid mikroettevõtetele. Seni said toetusi PRIA meetmest 3.3 ja sellele eelnenud SAPARDist taotleda ka väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted. Selle meetme raames saab tänavu laiali jagada veel 57 miljonit krooni.

Vihula mõisas sepatöökoda ja Tallinna vanalinnas müügikohta pidava OÜ Rossi Sepaäri juhataja Peter Rossi meele teeb uuest korrast teadasaamine nukraks.

"Meie töö turustamisvõimaluse avardamiseks on vilja kandmas. Seetõttu mõtlesime osta sügisel uusi seadmeid ja suurendada töötajate arvu neljateistkümnelt kahekümne neljale. Oleksime ka taotluse esitanud toetuse saamiseks, aga nüüd langeb see võimalus ära," lausus ta.

"Juba sügisest antakse raha ainult mikroettevõtetele ja ametlikult põhjendatakse seda uue direktiiviga. Tegelikult on neil lihtsalt raha lõppemas," lausus Kaas.

Põllumajandusministeeriumi maaelu poliitika büroo peaspetsialist Kristine Hindriks möönis, et ministeeriumil on kavas lähiajal keskenduda mikroettevõtete toetamisele ja väikeettevõtete toetamine lõpetatakse. Ettevõtetel on ka edaspidi võimalus saada toetusi regionaalarengu fondi kaudu.

Väikeettevõtjate seisukohast on siiski tegemist negatiivse arenguga, sest uue korraga langeb ära üks kanalitest, mille kaudu ettevõtte arendamiseks on võimalik toetusi saada.

Kuigi mikroettevõtetes luuakse kõige rohkem töökohti, on nendes Kaasi sõnul ka töökohtade kadumine kõige kiirem.

Lisaks on mikroettevõtete palgad madalamad, ehk vähem atraktiivsed inimeste maale meelitamiseks.

"Statistika näitab, et pärast alustamist kasvab ettevõte eriti aktiivselt esimesel kahel aastal, kuni saavutab miljoni kuni poolteise miljoni suuruse käibe. Ja kolmandal aastal tekib reeglina seisak. Kui siis uusi investeeringuid ei tehta, lõpetab üle poolte ettevõtetest tegevuse. Meie arvates tuleks just sellisel hetkel ettevõtteid toetada ja igal võimalusel motiveerida neid kasvule," kirjeldas olukorda Kaas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing