Tuulepark tasub end ära kümne aastaga

Erki Freiberg 03. aprill 2006, 00:00

Eelmise aasta juunis tegevust alustanud Eesti suurima tuulepargi OÜ Pakri Tuulepark juhataja Martin Kruus ütles, et möödunud aasta tulemustega võib rahule jääda, vaatamata sellele, et tootmismaht jäi planeeritust ligi 20 protsenti väiksemaks.

"Eelmine aasta oli meie tegevuses tootmise seisukohast nagunii poolik ja seetõttu ma põhjust muretsemiseks ei näe. Pool aastat läks suures osas tuulikute seadistamisele ja paigaldamisele, aga asi oli seda väärt. Järgmisel aastal peaks tootmismaht olema üle poole suurem, mis kergitab ka kasuminumbrit," lausus ta.

Pakri tuulepargi eelmise aasta tulu elektrienergia müügist oli kokku üle 30 miljoni krooni, puhaskasum 4,5 miljonit krooni.

Samas on investeeringuid tuuleparki tehtud üle 350 miljoni krooni.

Pakri tuulepargis on kaheksa 2,3 MW võimsusega tuulikut, mis teeb koguvõimsuseks üle 18 MW. Möödunud aastal tootis tuulepark 38 gigavatt-tundi elektrienergiat ja kuigi see oli Eesti aastasest elektritootmisest vaid ligikaudu 0,6 protsenti, jagus sellest 4000 kodumajapidamise vajaduse katmiseks.

OÜ Rohelise Ring juhataja ja omaniku Tullio Libliku sõnul annavad kaks tuulikut Virtsus igal aastal ligi paari miljoni krooni suurust käivet, mis peegeldab ka kasumi suurust, sest lisakulutusi pole ja tuulikute hooldusele kulub vähe raha.

Libliku sõnul anti uutele tuulikutele kaasa kaheaastane garantii, mille jooksul hoolduse pärast polnud üldse tarvis üldse muret tunda, edasi jäävad aastased hoolduskulud Libliku sõnul 100 000 krooni kanti tuuliku kohta.

Seega suudetakse praeguse elektri hinna taseme juures 22 miljoni suurune investeering tasa teha 10-11 aastaga. Kuna tuulikute eluiga on üle paarikümne aasta, loodetakse ülejäänud aja eest saada tulu, mis jääb enda tasku.

Tulevikust rääkides on tuuleärimees optimistlik. Kuigi äriplaan nägi ette 3,2 gigavatt-tunni elektrienergia tootmist aastas, on Libliku sõnul tegelik seis parem.

"Ma ei oska seletada, millest see tuleb, aga mida aasta edasi, seda tugevamad on tuuled ja seda rohkem on meie tuulikud elektrienergiat tootnud," lausus ta.

Eelmisel aastal tootsid Rohelise Ringi Virtsu tuulikud kokku 3,6 gigavatt-tundi elektrienergiat, mis kattis ligi 300 kodumajapidamise elektrivajaduse.

Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni esimees Jaan Tepp ütles, et tuuleparkide käive ja kasum saavad lähedaseks alles pärast investeeringute tagasiteenimist.

"Need investeeringud pole sugugi väiksed - laias laastus miljon eurot megavatt," lausus ta. Ka investeeringuteks võetud laenud tuleb koos intressidega tagasi maksta.

Tepi väitel pole tuulikute hoolduskulud sugugi väikesed. "Hoolduskulud suurenevad tuuliku kulumisel pärast viiendat aastat hüppeliselt. Lisaks seotakse tuuliku ostmisel investor aastaks OM-lepinguga (toim. - hooldusleping), mille kulu on sisuliselt 15,6 senti kilovatt-tunni kohta," lausus ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing