Fortum tahab osta Narva Elektrivõrku

Erki Freiberg 13. aprill 2006, 00:00

"Meil on Narva Elektrivõrgu omanikega olnud sellel teemal juttu," tunnistas ta.

Samas on omanikud Narva Elektrivõrku (NEV) pakkunud müügiks ka teistele elektrimüügiga tegelevatele firmadele, näiteks Eesti Energiale.

Eesti Energia nõukogu liikme Janno Reiljani sõnul informeerisid Narva Elektrivõrgu omanikud Eesti Energiat müügisoovist.

"Pakkumine on värske ja see tehti, jah, müüja poolt. Aga tänasel (eilsel - toim.) Eesti Energia nõukogu kokkusaamisel polnud see küsimus päevakorral. Praegu selliseid konkreetseid samme, mida nõukogu oleks pidanud arutama, pole," lausus ta.

Postimehe andmetel on pakkumine tehtud ka Venemaa Ühendatud Energiasüsteemile.

Are Veski sõnul on loogiline, et müüjad teavitavad müügisoovist suurt hulka potentsiaalseid ostjaid ja võimalike huviliste seltskond võib olla väga kirju.

Elektrivõrkude hinna määramisel on üheks tähtsamaks parameetriks klientide arv. Euroopas on tavaks suurusjärk 500 eurot ühe elektrivõrgu kliendi kohta. Kuna Narva Elektrivõrgul on üle 36 000 kliendi, teeks see ettevõtte hinnaks ligi 300 miljonit krooni.

"Kõigepealt ütleks, et hinnanumbrit ei tahaks enne kommenteerida, kui on põhjalikum ülevaade ettevõttest. Selle kalkulatsiooni suurusjärk on loogiline, kuid arvestada tuleks, et Euroopas on elektri võrguteenuse hinnad ikkagi tükk maad kõrgemad, kui need on praegu Eestis. Nii et tulusus on erinev," lausus Veski.

Eesti Energiale kuulub praegu ligi 90 protsenti, Narva Elektrivõrgule 4 protsenti ja Fortum Elektrile umbes 3 protsenti Eesti elektrivõrkudest.

Kui ostjaks osutuks Eesti Energia, tähendaks see Veski sõnul turu taandarengut.

Energiaturu inspektsiooni peadirektor Märt Ots ütles, et kui Eesti Energia kavatseb Narva Elektrivõrgu ära osta, siis inspektsioon sekkuda ei kavatse.

"See pole seaduste järgi keelatud, järelikult on see lubatud. Jaotusteenus on nagunii loomulik monopol, ja see ost tähendaks lihtsalt, et üks loomulik monopol ostaks teise loomuliku monopoli ära," lausus ta.

34 protsendi Narva Elektrivõrgu omanikud Rein Koov ja Raivo Vare ei soovinud teemat kommenteerida, vaid suunasid küsimuse ettevõtte enamusaktsionäri esindajale ASi Ampera Holding juhatajale Lembit Tamperele, kes aga osutus sama kidakeelseks.

"Ma ei kommenteeri asja sisu ega ka meedias esitatud väiteid," lausus ta.

Vare ja Koov saaksid Narva Elektrivõrgu müügist ligikaudu 100 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing