Koalitsiooniliidrid rõõmustavad koalitsiooni üksmeele üle

13. aprill 2006, 15:15

Aasta tagasi loodud koalitsioon viskab arvustajatele võidukalt oma edu nina peale, kirjutab Delfi.

Möödunud aasta oli Keskerakonna, Reformierakonna ja Rahvaliidu valitsuskoalitsioonis olles Eestile väga hea, nentis Reformierakonna juht ja peaminister Andrus Ansip täna ajakirjanikega kohtudes.

Ministrite head tuju ei tumesta ka asjaolu, et esialgselt planeeritud eurole üleminekut 2007. aasta jaanuarist ei toimu.

Ansipi sõnul ei saa seda võtta mitte mingil juhul luhtumisena, sest nii ägeda majanduskasvu puhul on kõrge inflatsioon paratamatu. Tema sõnul pole midagi katki ka siis, kui eurole üleminek toimub hiljem, näiteks 2008. aasta jaanuarist. Samas pole kindlaid garantiisid, et see ka siis õnnestub, sest majanduskasv jätkub, lisas peaminister.

Ansipi sõnul on rahva suhtumine koalitsiooni hea, mida tõestasid ka kohalike omavalitsuse valimised, kus võimuparteide erakonnad riisusid koore.

Keskerakonna liidri ja majandusministri Edgar Savisaare sõnul näitavad ka küsitlused, et inimestel pole olnud põhjust selles valitsus pettuda. Ainuke, kes nähtavasti valitsusega rahul pole, on Savisaare sõnul Mart Laar.

Rahvaliidu esimehe ja keskkonnaministri Villu Reiljani sõnul on elu Eestis läinud rõõmsamaks, mis omakorda rõõmustab ka valitsust.
Kõik kolm parteijuhti kinnitasid tahet ja soovi jätkata koos järgmiste parlamendivalimisteni 2007. aasta kevadel.

“See valitsus on loodud kaheks aastaks ja ma loodan et ta püsib kaks aastat,” lausus Ansip.

Iseenesest ei püsi tema sõnul ükski kooselu ja seega peavad ka koalitsioonis olevad partnerid tegema pingutusi, et liit koos püsiks.

“Plaan on igatahes 2007. aasta valimisteni koostööd teha,” lisas Ansipile Reiljan.

Möödunud aasta plusspooltest tõi peaminister esimesena välja tasakaalus eelarve. “Kuigi mullu kriitikud arvasid, et selle koalitsioonilepingus pole see võimalik,” lausus Ansip. “Nagu ikka opositsioonis olevad kriitikud eksis rängalt.”

Peaminister loetles saavutustest veel tulumaksu alandamist, vanemapalga pikendamist, sünnitoetuste ja pensionide tõusu ning riigi panustamist viljatusravile.

Reiljan tõstis esile ökomaksureformi ja keskkonnatasusid, mille osas on Eesti esirinnas üle Euroopa.

Samuti pälvis Rahvaliidu esimehe kiituse maareformiseadus, kohalike omavalitsuste tulubaasi suurendamine, kodumaise toidu tähtsuse kasv meie toidulaual ning keskkonnainvesteeringute kasv.

Edgar Savisaar lausus, et kogu möödunud aastat on iseloomustanud stabiilsus.
Siiski on aga valdkondi, kus edasiminek pole olnud nii kiire kui võinuks, nentis Savisaar. Nendeks on näiteks arengufond ja elamuehitus.

Plusspoolele asetab Keskerakonna liider aga pensionitõusu, kohalike teede remondi rahastamise kahekordistamise ning suurte objektide ehituse, nagu näiteks Saaremaa süvasadam. Eesti kultuurielule oli aga Savisaare jaoks kahtlemata tähtsaim KUMU valmimine.

Üks selle valitsuse olulisemast saavutustest on digi-TV, nentis Savisaar. Tema sõnul selgub digi-TV tähtsus Eestis alles lähitulevikus, mil ka Eesti maapiirkondade inimeste maailmapilt avardub tänu mitmekesisemale programmivalikule ja parematele tehnilistele lahendustele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing