Nafta hinna tõus viib pilgu biokütustele

Erki Freiberg 19. aprill 2006, 00:00

OÜ Biooil nõukogu liikme Taisto-Taimo Kängsepa sõnul alustas ettevõte Lätist biodiisli eksporti, kuna nafta hinna tõus, maksusoodustused ja turu nõudlus soosivad biokütuste levikut. Biooil loodab ise biodiisli tootmisega pihta hakata aasta pärast.

"Andke aega. Maksusoodustused hakkasid kehtima alles poole aasta eest ja biodiisli tootmiseks vajaminevate seadmete tarnimine kestab juba ise reeglina aastakese," lausus ta.

Ühe esimesena hakkas kaks nädalat tagasi Biooili vahendatud biodiislit müüma Favora tanklakett. Tallinna Tondi tänava Favora tankla juhataja Timo Kirsi ütles, et kuigi 100protsendilise biodiisli liiter on võrreldes tavadiislikütusega krooni võrra odavam, moodustab biodiisli müük praegu vaid paar protsenti diislikütuste läbimüügist.

"Vähe küsitakse veel praegu. Biodiisel on autoomanikele nii uus asi, et seda ei osatagi veel küsida. Tegelikult saab biodiisliga sõita valdav osa alates 1996. aastast valmistatud diiselautodest," lausus ta.

Aastatel 2001-2003 Eestis ainsana piiritusbensiini müünud Alexela tanklaketi juhi Heiti Hääle kinnitusel on biokütused Alexela tanklaketis uuesti müügis veel selle aastanumbri sees, kusjuures müüma hakatakse nii piiritusebensiini kui ka biodiislit.

"Olime tollal natuke ajast ees. Eesti maksupoliitika ei soosinud siis biokütuste müüki, kuid nüüd on selles valdkonnas toimunud olulised muudatused, nii et hakkame taas biokütuseid müüma," lausus Hääl.

Eelmise aasta lõpus lubas Eesti üks suuremaid bussiettevõtteid ATKO Grupp panna oma bussid sõitma oma õlitööstuses valmistatud biodiisliga ja hakata müüma oma tavadiislikütusest odavamat biodiislit ka Eesti tanklates.

ATKO Grupi juhatuse esimees Margo Tomingas, kes on ühtlasi Eesti Biodiisli Tootjate Liidu juhatuse esimees, ütles eile, et ATKO Õlitööstus biodiisli müümist tanklates lähiajal ei plaani. Veelgi enam, ka grupi enda bussid ei sõida tema kinnitusel veel omatoodetud biodiisliga.

"Enne, kui me endavalmistatud biodiislit kasutada saame, peame me sellele taotlema veel sertifikaadi. See on aga suhteliselt kallis," märkis ta.

Praegu valmistab ATKO Õlitööstus Tomingase sõnul lattu nädalas ligikaudu 30 000 liitrit biodiislit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing