Raport: Steri ei põhjusta stressi ega maalihet

Kristina Traks 11. september 2006, 00:00

Mahukast raportist selgub muu hulgas, et steriliseerimiskeskuse tootmistegevus ei tekita inimestel stressi, madalat heaoluseisundit, ei mõjuta kuidagimoodi ümberkaudseid kinnisvarahindu ega tekita ka maalihkeid. Raporti avalik arutelu toimub täna õhtul Saue vallas Laagris.

Steri keskus pidi meditsiiniseadmete töötlemist alustama juba tänavu kevadel, kuid kohalike elanike terav vastuseis ettevõttele tekitas olukorra, kus keskkonnaminister algatas ettevõtte keskkonnamõju hindamise.

ASi Steri juht Jaanus Pikani ütles, et ta ei julge välja lubada, millal ettevõte võiks tööd alustada. "Keskkonnaminister peab keskkonnamõjude hinnangule tuginevalt andma meile tegutsemisloa, kuid ma ei tea, kui kaua selle saamine aega võtab," ütles Pikani. "Praegu on nii, et töötajad on olnud puhkusel, kliendid ootavad meie järel, maksame pangaintresse ja töötajatele palka, kuid ettevõttes töö ei käi."

Steri tehase omanikud on üks Hansapanga asutajaid Heldur Meerits, Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Geenivaramu endine juht Jaanus Pikani, tekstiilitööstuse Marat endine juht Rein Lehtmets ja Rootsi kodanik Göran Hellers. Investeeringu suurus on ca 40 miljonit, millest pool on laen Hansapangast.

Teist sarnast tehast ei leia Soomest, Rootsist ega Balti riikidest. Lähim sama tehnoloogiat kasutav tehas asub Hollandis.

Saue vallavolikogu erikomisjon leidis steriliseerimiskeskuse Steri projekteerimise ja ehitamisega seotud paberimajandust uurides, et Saue valla ametnikud olid oma tööd teinud lohakalt.

Nn Steri komisjoni raport sisaldab hulga etteheiteid vallaametnike tegematajätmistele ja lohakusele paberimajanduses.

Erikomisjon heidab Saue vallavalitsusele ette, et steriliseerimiskeskuse rajamisel jäeti tegemata detailplaneering. Samuti eirati vallavalitsuse ja mõnede volikoguliikmete pealiskaudse suhtumise tõttu keskkonnamõjude teemat pikka aega. Otsuse, et keskkonnamõjude hindamist ei ole vaja nõuda, tegi 2004. aasta suvel Saue abivallavanem ainuisikuliselt.

Veel selgub raportist, et vallapoolne järelevalve steriliseerimiskeskuse ehituse üle sisuliselt puudus ning on kahtlus, et Steri ehituspäevik on koostatud tagantjärele seoses ettevõtte ümber puhkenud käraga. Kahtlusele annab alust asjaolu, et paljudele lehtedele, mis kajastavad 2005. aastal tehtud töid, on ekslikult kantud aastaarv 2006. Tuleb pidada vähetõenäoliseks korduvat näpuviga, kus aastaarvuga eksitakse üles-, mitte allapoole.

Vallavalitsusel puudub adekvaatne info selle kohta, kas steriliseerimiskeskuse radiatsiooniruum (sh betoonšaht) on ehitatud nõuetekohaselt, sest seda ei ole keegi kunagi kontrollinud. Samas on see objekti ohutuse võtmeküsimus.

Saue vallavanem Mati Tartu algatas Steriga seotud problemaatika väljaselgitamiseks sisejuurdluse, mille kokkuvõtteks vallasekretär ja vallavalitsuse jurist nentisid, et jah, vallavalitsuse ametnike tegevuses võib täheldada hooletut suhtumist oma ametikohustustesse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing