Pärnumaa Saarde valla endisel pearaamatupidajal miljonite omastamise kahtlus

Mariliis Pinn 05. oktoober 2006, 11:28

Lääne politsei kriminaalosakonna töötajad
pidasid kuriteos kahtlustatavana kinni Saarde valla endise pearaamatupidaja, kes
valdade ühinemise eelsel perioodil võis omastada üle kahe miljoni krooni.

Kilingi-Nõmme linn, Saarde ja Tali vald ühinesid pärast läinudsügisesi valimisi, uue valla nimeks jäi Saarde vald. Väidetava kuriteo pani toime ühinemiseelse Saarde valla pearaamatupidaja Lea Ilus. Täpse summa ega kuriteo asjaolude kohta ei oska prokuratuur ega politsei praegu kuigi palju öelda, eilsest arestimajas istuvat Ilusat pole veel üle kuulata jõutud, kirjutas Pärnu Postimees.

"Ma ei kahtlustanud midagi, usaldasin teda lõpuni," ütles Saarde toonane vallavanem Tarmo Kulu, pidades lõpu all silmas 2005. aasta lõppu, kui kolme valla eraldi raamatupidamised lõpetasid ja ühinenud Saarde valla raamatupidamine alustas.

Ilus ei asunud ühinenud vallas pearaamatupidajana tööle, sest oli vahepeal omandanud juriidilise hariduse ja talle pakuti vallasekretäri kohta. Nii töötaski Ilus vallasekretärina möödunud reedeni. "Vallavanem Kalle Song vabastas ta, sest Ilus kirjutas ise lahkumisavalduse," mainis Kulu.

Nüüd teab Kulu mismoodi pearaamatupidaja raha omastas. Võttis vallavanemaltki allkirja dokumendile, millega pangast raha välja võttis ja oma tasku pistis. Aruannetes aga suurendas neid summasid, mis vald oli maksnud tööde-teenuste eest teistele omavalitsustele või firmadele. Peamiselt oli see raha kantud Kilingi-Nõmme linnale makstu juurde, sest linnaga arveldas vald kõige rohkem ja see tegu ei torganud silma.

Saarde vallavanem Kalle Song rääkis, et Ilus koostas selle aasta alguses kolm kuud valla aastaaruannet, enne kui märtsist vallasekretärina tööle asus. Audiitor aga ei pidanud võimalikuks aastaaruandele hinnangut anda, volikogu ei saanud seda seetõttu kinnitada ja palkas asjade kordaajamiseks raamatupidamisfirma. "Meil pole seda aastaaruannet siiani," tõdes Song. Saarde vald tegi politseile avalduse esmaspäeval.

Lääne politseiprefektuuri majanduskuritegude talituse ülemkomissar Mehis Mets ütles, et vastavasisuline avaldus on tema kätte jõudnud, politsei on alustanud kriminaalmenetlust ning teostab menetlustoiminguid.

Lea Ilus on omastamises kahtlustatavana kinni peetud, esialgu 48 tunniks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2006, 11:28
Otsi:

Ava täpsem otsing