Villu Reiljani 5 tulevikku

09. oktoober 2006, 07:03

Milline võib olla Eesti ühe väljapaistvama
poliitiku Villu Reiljani lähitulevik, palus Äripäev kommenteerida mitmel
ärimehel, Reiljani võitluskaaslasel ja poliitikaeksperdil.

Õnnelik Reiljan
Reedel enda tagasiastumisest teatanud Reiljan nägi pressikonverentsil välja reibas ja kergenenud olekuga, võiks isegi öelda, et õnnelik.

Pressiga suhtles Reiljan vabalt, silmade särades võttis ta vaevaks kirjatsurasidki "viljaka" koostöö eest tänada. Samuti ei põigelnud Reiljan ühestki küsimusest kõrvale, tunnistades näiteks, et tema tagasiastumine mõjub Rahvaliidu reitingule kindlasti positiivselt. Küsimusele, kas ta kavatseb veel kunagi keskkonnaministri ametikohale asuda, vastas Reiljan: "Keskkonna ja looduse asjad on mulle hingelähedased asjad, ja jäävad selleks."

Reiljan kinnitas, et ta on suure missioonitundega inimene. "Ma pole kunagi oma isikliku asja ajaja olnud, mul on missiooni olnud palju," ütles ta.

Vaevalt kaheksaminutilise pressikonverentsi lõppedes ütles Reiljan veel kord, et keskkonnateemad on talle hingelähedased. "Ma armastan Eesti maad, Eesti loodust," sõnas Reiljan. "Aga seda saab teha ka teistel tingimustel kui keskkonnaminister olles."

Stsenaarium 1: Reiljan on seotud korruptsiooniga ning saab süüdistuse
Janno Reiljan, Riigikogu liige, Rahvaliit, vend:
Me oleme vennaga ühte stiili inimesed, isa ütles meile alati, et tehke oma tööd alati nii, et saate öösel hästi magada. Peab tunnistama, et Villul olevat uni normaalne ja hea.

Andrus Saar, sotsioloog:
Ma arvan, et kui midagi sellist peaks sündima, on rida poliitikuid, kes lähevad samuti Rootsi kardinate taha teiste pattude eest. Et Reiljan kinni läheb, seda ma tänases Eestis ei usu.

Jaanus Männik, Riigikogu liige, Rahvaliit:
Reiljan on vaevalt selles süüdi. Need jõulised sammud, mida tema on ministrina teinud, pole kõikidele meeldinud. Keeruline valdkond ja vastuoluliste huvidega: ühelt poolt roheline mõtteviis, teisalt ärihuvid.

Tõnis Lukas, Riigikogu liige, Isamaa ja Res Publica Liit:
Kui ta oli asjast teadlik, siis ta on kõrvuni selles pahanduses sees, aga kas kõikidel nendel süüdistustel tõepõhi all on, selle kohta ma oma arvamust ei ütle.

Ivari Padar, Riigikogu liige, Sotsiaaldemokraatlik Erakond:
Vastuse annab uurimine. Villu Reiljan on vana ja kogenud tegija. Pealegi on meil süütuse presumptsioon.

Stsenaarium 2: Reiljan tuleb tagasi suure valimisvõiduga
Urmas Sõõrumaa, ärimees:
See, et ta tagasi astus, on positiivne. Juriidiline lahendus saabub ilmselt alles kahe aasta pärast, mitte kevadeks, ja selleks ajaks on kogu asjal ikka negatiivne maik juures. Ma arvan, et kevadine valimisvõit on suhteliselt ebatõenäoline.

Tõnis Lukas:
Selleks, et eelmisest korrast valimistel halvem tulemus saada, on ta juba panuse teinud, sõlmides kokkuleppe Keskerakonnaga.

Urmas Reinsalu, Riigikogu liige, Isamaa ja Res Publica Liit:
On juhtumeid, kus poliitikud on saanud mandaadi ka sõltuvalt tagasiastumisest. Üks punkt, millele valijad siiski võivad toetuda, on see süülisuse element.

Ain Seppik, Riigikogu liige, Keskerakond:
Versioon on tõenäoline. Praeguste küsitluste järgi võitu ei oska küll näha, aga Rahvaliit on alati valimistel parem olnud kui avalikes küsitlustes.

Janno Reiljan:
Seda ei saa ennustada, kas ta uuesti ministritoolile saab, see sõltub üldisest jõudude vahekorrast ning partei edukusest valimistel. Aga miski seda ei takista, et ta uuesti ministriks saab.

Stsenaarium 3: Reiljan läheb ärisse
Oliver Kruuda, ärimees:
Tema on nii suure südamega Eesti inimene koos Arnold Rüütliga, Reiljan ei saa valijatele öelda, et ta enam ei viitsi ja läheb ära ärisse.

Janno Reiljan:
Ei, seda ma ei usu, et ta poliitika jätab. See võiks toimuda vaid juhul, kui ta Riigikogu mandaati ei saa. Ärilist potentsiaali on tal küll, ta tuli ju poliitikasse majandijuhina ja ettevõtte juhtimine pole talle mingi küsimus.

Urmas Sõõrumaa:
Ühelt alalt teisele hüppamise võimalused jäävad aastatega aina väiksemaks. Nii palju, kui ma Reiljanit tunnen, on ta ikkagi rohkem poliitik kui ärimees.

Ivari Padar:
Reiljan pole küll 21. sajandi juht, vaid jääb 20. sajandisse. Aga oma võimetelt ta ärisse sobiks.

Jüri Käo, ärimees:
Reiljan jätkab kindlasti poliitikas. Kui inimene on midagi nii pikalt teinud, siis ta tegeleb sellega edasi.

Ain Seppik:
Reiljan võib minna ükskõik kuhu. Ta võib ka metsandusse minna, sest tal on selleks kvalifikatsioon ja ettevalmistus. Isiklikult arvan, et ta jääb poliitikasse. Ta on üks suurtest tegijatest praegu.

Stsenaarium 4: Reiljan astub tagasi ka erakonna juhtimisest
Ain Seppik:
Reiljan jääb ilmselt erakonna esimeheks edasi. Ei usu, et Reiljani-sugune sündinud liider ja juht sellise vastutuse võtab, et terve erakonna maha jätab. Eestis lihtsalt pole sellise kaliibriga poliitikuid ja liidreid.

Andrus Saar:
Võib suure tõenäosusega arvata, et ka siis jääb ta mõjuvõimsaks halliks kardinaliks. Lihtliige olla ei tähenda mõjuvõimu kaotust. Fakt on see, et ta ei hakka Riigikogus sokke kuduma.

Urmas Reinsalu:
Kuni valimisteni jääb ta ilmselt erakonna esimeheks. Aga vaadates asjade kiiret arengut, ei ole kindel, kas ta ise ja ka tema erakonnakaaslasedki seda teavad, millised võivad tema järgmised sammud olla.

Oliver Kruuda:
Aga miks ta peaks erakonna juhtimisest taanduma? Tema suurim töö on olnud ju liita Eesti suurim erakond. Ma ei oska öelda, kuivõrd väsinud peaks ta sellest ebaõiglusest olema, et ta taanduks.

Jaanus Männik:
Erakond ei saa sellist luksust endale lubada, et nii võimekas mees pingile jäetakse.

Jüri Käo:
Reiljan on laia hingega mees ja võib hakkama saada igas ametis. Reiljan jätkab erakonna juhina.

Stsenaarium 5: Reiljan tõmbub avalikust elust eemale ja elab tagasitõmbunult Luual
Janno Reiljan:
Aga milles ta pettunud peaks olema, et ta üldse tagasi tõmbuks ning Luuale koliks. Teda tõmmati alt ning ta võttis poliitilise vastutuse, isiklikuks pettumiseks pole küll mitte mingisugust põhjust.

Jaanus Männik:
(naerab) Eeh-ee-ehh-ee...ei lähe. Miks te seda arvate…jumal hoidku. Muidugi võiks ta minna, nende suurte tegude järel on ta ammu selle ära teeninud. Aga teda on vaja Eesti poliitikale ja Eestile. Villul on kõva tervis ja kõvad närvid.

Ivari Padar:
See variant pole välistatud. Aeg-ajalt tuleb mõelda sellele, et kellelegi meist ei anta kahte särki selga.

Jüri Käo:
Reiljani tervis on korras ja jupp maad parem kui noorematel meestel.

Ain Seppik:
Käisin hiljuti Reiljani pool külas, Reiljan elab ka praegu Luual. Kui Villu räägib kodust, siis ta teeb seda hoopis teisel toonil, kui rääkides poliitikast või muust. Ta peab oma perest ja kodust palju.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2006, 07:18
Otsi:

Ava täpsem otsing