Piirilinna salapärane kuberner

17. november 2006, 07:20

Narvas on poliitiline ja majanduslik võim
koondunud ühe seltskonna kätte, kelle liidrirollis troonib Eesti laiema
avalikkuse jaoks tundmatu mees - Aleksandr Moissejev.

Narvas on nii poliitiline kui ka majanduslik võim koondunud kitsa seltskonna kätte, räägib Narvskaja Gazeta peatoimetaja Sergei Stepanov. "Mina nimetan seda klubiks. Ilma klubi nõusolekuta ei otsustata Narvas midagi," lisab ta.

Selle kitsa seltskonna niiditõmbajaks, kelle teadmise ja loata linnas ühtegi suurt otsust vastu ei võetavat, olevat omakorda mees, kelle nimi ei ütle enamikule lehelugejatest midagi.

Neid, keda linnavolinik Aleksandr Moissejevi tegemised ükskõikseks ei jäta, on Narvas küll - kahjuks on suurem osa neist nõus rääkima tingimusel, et nende nime kusagil ei avalikustata. Ettevõtjad põhjendavad, et tahavad siin edasi äri ajada, mõni erakonnakaaslane ütleb otse, et tegemist on ohtliku mehega, kellega ei saa riidu minna.

Pealtnäha pehme mehe mulje jättev Moissejev on teist järjestikust koosseisu linnavolikogus, samuti kuulub ta aastaid linnaosalusega ettevõtete ASi Heakorrastus ning ASi Narva Vesi nõukogusse.

Veel eelmise aasta sügiseni oli ta Kreenholmi ettevõtetele õmblustarbeid müüva OÜ Fervesta Grupp omanik. Moissejev põhjendab firma müüki kaheti: et see äri polnud enam huvitav ning et põgeneda süüdistamistest eraäri ning linnavõimu põimumisest. Küll viitavad Moissejevi tegevused sellele, et tema huvid Fervesta Grupis on säilinud.Selle aasta kevadeni oli Moissejev ka Keskerakonna Narva piirkonna juht.

Riigikogu Res Publica fraktsiooni liige Ants Pauls nimetab Moissejevit Narva kuberneriks. "Tihti on küll selline tunne, et siin Ida-Virumaal lõpeb Eesti riik ära, seadused ei kehti." Pauls räägib lugusid, kuidas Moissejevi abiga saavad inimesed keldripoed erastatud. Muidugi pole selline abi tasuta ega odav, tasumine toimub sularahas. Ka võitvat linnahankeid teatud firmad ning hinnale lisatud 15-20 protsenti minevat Moissejevi seltskonnale, räägib Pauls.

Küsin ühelt anonüümsust palunud Narva ettevõtjalt: kas on tõesti nii, et linnahangetest võivad osa võtta ainult teatud firmad?

Mees hakkab naerma ja ütleb, et ei, osa võivad kõik võtta, ent võita saavad teatud firmad.

Isamaa ja Res Publica Narva piirkonna juhatuse esimees Vladislav Ponjatovski ütleb Moissejevi tegemiste küsimuse peale veidi tüdinud häälega: "Tema tegemistest on kirjutatud, kuid mitte midagi ei muutu. Kuid see on tõsi, et ilma tema loata ei toimu Narvas midagi."

Ka Stepanov peab olukorda linnas nukraks: "Tal on linnas igal pool ametis koalitsiooniliikmed, prokuratuur ja maksuamet ei taha tema asjadega tegeleda. Kui võttagi Moissejev maha, leiab klubi uue "Moissejevi". Inimeste mõtlemine on siin selline."

Narva ettevõtja Kalle Tull, kes on Moissejevi tegevuse peale kaevanud ka kaitsepolitseisse, räägib, kuidas talle on öeldud, et sa vaata, kellega tülis oled. "Mina teda ei karda. Kohtusin temaga kohvikus. Oli näha, et mees higistas - näost näkku kohtumisel on tegemist argpüksiga."

Tulli esimesed kokkupuuted Moissejeviga jäävad 2001. aastasse, kui Moissejev tundis Tulli ühe töötaja kaudu huvi, mida teeb eestlane Narvas.

"2004. aasta mais saatis Moissejev mulle meie endise töötajaga hoiatuse. Sõnum oli selline, et vahetevahel inimesed surevad, nad maetakse, kuid kirstud võivad olla ka topeltpõhjaga ning mõningaid võib matta ka elusalt."

Moissejevi sõnul levitab Tull tema kohta jutte lihtsalt kadedusest.

Saime Moissejeviga kokku eelmise nädala keskel, ilusal päikesepaistelisel keskpäeval Narvas Puškini tänaval asuva hotelli Inger restoranis. Paaritunnise vestluse jooksul ei lähe mees kordagi närvi, tema vaikne hääl ei tõuse ka poolt tooni mitte. Pingesolekut reedavad aeg-ajalt punaseks minevad kõrvad ning vahelduvad näoilmed, mis aga ei takista tal naljagi viskamast.

Küsin enne lahkumist, kas ta on siis ohtlik inimene? "Mul on kaks püstolit, need on registreeritud," kõlab vastus. Fotograaf küsib neid näha. "Kaasas ei ole," tõmbab mees hõlmad laiali.

Linnavolinik Aleksandr Moissejev väidab, et temal Narvas vaenlasi pole, on ainult sõbrad.

Jääme Moissejeviga kohtumisele fotograafiga paarkümmend minutit hiljaks, kuid aknaäärse laua tagant tõusnud hallis ülikonnas tagasihoidlik meesterahvas ei näita mingeid ootamisest tingitud ärrituse märke.

Kas tõesti see kurikuulus Moissejev, käib mõte peast läbi. Pigem meenutab Moissejev oma olemusega vaikset mõtlejat kui inimest, kes olevat ähvarduste, äraostmiste ning kavalusega võtnud terve Narva oma kontrolli alla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. June 2008, 07:28
Otsi:

Ava täpsem otsing