Savisaar: Eesti inimene on miinuses

30. november 2006, 14:31

Eestis raugematult jätkuv laenubuum
suurendab igapäevaselt nende inimeste hulka, keda tuleks majandusliku riskigrupi
hulka paigutada, kirjutab Edgar Savisaar homses Äripäevas ilmuvas kolumnis.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister ning Keskerakonna esimees Edgar Savisaar kirjutab, et varanduslikku kindlustatust on võimalik mõõta sellise terminiga nagu puhasväärtus. Inimese puhasväärtuse saame, kui lahutame inimese likviidsetest varadest tema kohustused, kusjuures likviidsete varade all tuleks mõelda kergelt turustatavaid, peamiselt finantsaktivaid. Savisaar märgib, et erinevalt levinud arusaamast ei tohiks puhasväärtuse arvestamisel arvesse võtta esmast eluaset, autosid, oma majapidamisega otseselt seonduvaid rajatisi, rääkimata mööblist, köögitehnikast või olmeelektroonikast.

„Kui me ülaltoodud meetodil analüüsime Eesti aktiivses majanduselus ja tarbimises kaasa löövaid kodanikke, siis saame tulemuseks, et enamike selliste inimeste puhasväärtus on negatiivne. Sisuliselt tähendab see seda, et aktiivsete tarbijate näol on meil tegemist üha suureneva majandusliku riskigrupiga, mitte aga tekkiva keskklassiga,” kirjutab Savisaar.

Lahenduseks pakub Savisaar palgareformi, mis looks tema hinnangul sisulise pinnase tegeliku keskklassi kujunemiseks.

„Palgareform on hetkel kõige paremaks ja kiiremaks lahenduseks reaalse keskklassi tekke käivitamiseks Eestis. Lihtsustatult eeldame, et inimene saab palgareformi tulemusena netopalka 25 000 krooni ja kulutab sellest ainult poole. Seega säästab inimene igakuiselt 12 500 krooni,” kirjutab poliitik, kelle hinnangul säästud lubavadki inimestel oma puhasväärtust kasvatada ja nii keskklassi moodustada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. November 2006, 14:47
Otsi:

Ava täpsem otsing