Tarvo Vaarmets • 10. detsember 2006 kell 22:00

Head suhted väärtustavad aktsiat

"Börs on turg, kus kaubeldakse ettevõtetega. Mida kvaliteetsem on turul kaup ja mida eeskujulikumad on kaupmehed, seda kvaliteetsem on terve väärtpaberiturg. Parimaid jälgitakse ja järgitakse kõikides Balti riikides. Tahame oma auhinnaga esile tuua kõige eeskujulikumaid - neid ettevõtteid ja maaklereid, kellelt turul on kõige enam õppida," sõnas Tallinna börsi juht Kaidi Ruusalepp.

Tallinna, Riia ja Vilniuse börs avaldasid neljapäeva hilisõhtul börsiettevõtete konkursi "Baltic Market Award 2006" võitjad. Konkursil selgitati välja ja järjestati Baltimaade tublimad börsiettevõtted. Parimate investorsuhetega börsiettevõtteks nimetati leedukate TEO LT ning parimaks Baltimaade börsiliikmeks tunnistati Hansapank.

"Ettevõtteid analüüsiti ja hinnati vastavalt konkursi hindamiskriteeriumidele ning võrreldi kategooria parimaga. Ettevõtetele antud tagasiside annab neile ka võimaluse oma investorsuhteid edasi arendada," sõnas OMX Balti turgude president Johan Rudén.

Rudéni sõnu ja auhinna vajalikkust kinnitas ka üheks nominendiks nimetatud Tallinna Vee juhatuse esimees Roch Jean Guy Antoine Cheroux.

"Esiteks annab see noteeritud firmadele tagasisidet nende tegevuse kohta investorsuhete juhtimisel. Teiseks saame üle võtta võitjate parimad võtted ja täiendada neile toetudes ja neid eesmärgiks seades oma tegevust," rääkis ta.

Head investorsuhted võivad firma tegevuse edukusele üsnagi määravad olla, peale selle on Linnu sõnul ka ettevõtte aktsia hind ning suhtlus investoritega omavahel selgelt seotud.

"Auhind iseenesest aktsiale mõju ei avalda, aga see protsess auhinna saamiseni küll. Investorid on infole ligipääsetavuse, õigel ajal avaldatavad tulemused ja ettevõtte majandusnumbrite avalikustamise aktsia hinda sisse hinnanud," selgitas ta.

"Seal on selgelt omad plussid ja seetõttu on avatud ettevõte mõnevõrra kõrgemalt hinnatud kui mõni teine sama valdkonna ettevõte. Investorsuhted on kindlasti üks fundamentaalnäitajaid täiendav osa," märkis Lind, kelle sõnul tunnevad ka välisinvestorid heade investorsuhetega ettevõtte vastu märgatavalt rohkem huvi.

Peaauhindade kõrval anti välja ka auhind parimale ettevõttele kõigil kolmel börsil - Tallinnas valiti parimaks Eesti Telekom, Vilniuses juba nimetatud TEO LT ja Riias SAF Tehnika. Viimast tunnustati ka kui parimate investorsuhetega väikeettevõtet ja parima investorsuhetele panustava koduleheküljega firmat.

"Muidugi see auhind motiveerib Tallinna Vett kui ettevõtet, sest me tahame, et meie äriprotsessid oleksid suurepärased igal alal ja investorsuhted on kindlasti üks osa sellest," kinnitas Cheroux. "Kuna me sellel aastal auhinda ei võitnud, tahame oma tegevust nii parandada, et järgmisel aastal juba võidame," lubas Tallinna Vee juht.

Linnu sõnul määrati kõige eeskujulikuma maakleri auhind Hansapangale tänu mitme teguri parimale kombinatsioonile. "Vaadati turuosa, mis tehinguid keegi on teinud, börsile toomisi ja muud sellist, ja ka seda, kui palju ja missuguse analüüsiga turuosaline aitab investoril turuga tutvuda," rääkis Lind.

Hetkel kuum