Äripäev ennustas majanduse käekäiku üsna täpselt

ÄP 03. jaanuar 2007, 00:00

Oma 2005. aasta TOP 100 eriväljaandes prognoosis Äripäev 2006. aasta majanduse käekäiku. On aeg vaadata, kui õigeks ennustused osutusid.

Majanduskasv. Äripäev ootas kiire majanduskasvu jätkumist. "2006. aastal ootame sisemajanduse kogutoodangu kasvuks 9 protsenti, välistatud pole ka majanduskasvu kahekohaline number."

Kuidas läks: Kasv oli kahekohaline, kolmandas kvartalis 11,3 protsenti.

Suurim risk. Suurimaks probleemiks 2006. aastal pidas Äripäev tööjõupuudust. "Ehkki 8,1-protsendiline tööpuudus teises kvartalis näib esmapilgul olevat üsna kõrge, on kvaliteetne tööjõud peaaegu maksimaalselt rakendatud."

Kuidas läks: Tööjõu nappust võib tõesti pidada aasta põhiprobleemiks. Töötuse määr kahanes kolmandas kvartalis 5,4 protsendini.

Suurim välisrisk. Suurimaks välisohuks majanduse kiirele kasvule pidas Äripäev nafta ja naftasaaduste hindu.

Kuidas läks: Naftahinnad tegid aasta keskel tõesti rekordeid, kuid langesid aasta lõpupoole umbes 60 dollarile barrel.

Palgakasv. Prognoosisime palgakasvu kiirenemist vähemalt 12 protsendini ja ennustasime, et see võib olla kiiremgi. "Põhjuseks ikka see tööjõupuudus, mis sunnib tööandjaid vähegi kõlblikku tööjõudu vaata et üle maksma."

Kuidas läks: Palgakasv oligi viimase kaheksa aasta kõrgeim. Keskmine brutokuupalk tõusis 2006. aasta kolmandas kvartalis 16,5 protsenti.

Tarbijahinnaindeks. Äripäev ennustas, et 2006. aastal alaneb tarbijahinnaindeks neljale, aga soodsate tingimuste korral isegi kolmele protsendile.

Kuidas läks: Tarbijahinnaindeksi tõus oli prognoositust kiirem. 2006. aasta novembris olid tarbekaubad ja teenused aasta varasemaga võrreldes keskmiselt 4,6% kallimad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing