Kuidas valida fondi?

Romet Kreek 03. jaanuar 2007, 00:00

Investeerimisfondi valik võib nõuda nuputamist - millise fondi kasuks otsustada. Riske on tarvis hajutada, seetõttu on kasulik mitte paigutada kogu raha ühte investeerimisobjekti.

Viimasel ajal on muutunud populaarseks börsil kaubeldavad investeerimisfondid ehk indeksiaktsiad. Tänu nendele on maailm investorite rahapaigutusteks oluliselt enam lahti. Selliste fondide kasuks räägivad võrreldes aktiivselt juhitud tavaliste fondidega madalamad kulud ja lihtsam tehingute tegemine.

Kui samasse piirkonda on võimalik investeerida indeksiaktsiat ostes või aktiivselt juhitud (fondijuht langetab otsuseid, mitte ei järgi rahapaigutustega indeksi koosseisu) tavalise investeerimisfondi vahendusel - siis kumba eelistada? Tasub võrrelda sarnaste fondide aasta tootlusi (2004, 2005, 2006 jne). Kindlasti tuleb pöörata tähelepanu sellele, et tootluse arvestus toimuks samas valuutas. Kui näiteks kümne aasta arvestuses on seitsmel aastal aktiivselt juhitud fondi tootlus märkimisväärselt indeksiaktsia omast kõrgem, võib maksta fondijuhi hea töö eest kõrgemat fonditasu ja paigutada raha hoopis aktiivselt juhitud investeerimisfondi.

Kindlasti tuleb arvestada kuludega - fondi sisenemise tasu, väljumistasu, valitsemisetasud, maaklerteenuse tasud, osakute hoidmise tasuga. Fondi minevikutootluse põhjal ei saa midagi öelda järgmise perioodi tulevikutootluse kohta.

Kui investoril puudub ootus, kui kõrget tulu ta tahab investeerides teenida, pole vahet, kuhu raha panna ja milline on varade tootlus. Kui investor otsib näiteks 20protsendist tootlust, ei maksaks muidugi eeldada, et kümne aasta jooksul viieprotsendist aastatootlust näidanud fond suudaks seda eesmärki saavutada.

Otse aktsiatesse investeerimine on palju põnevam, kuid kui huvi on vähe või aega napib, siis sobib paremini investeerimisfond. Fondis jälgib fondijuht koos meeskonnaga päevast päeva fondi rahapaigutusi. Fondiosakutel tuleb ise silma peal hoida - seda ei tee teie eest keegi. Osakute hinnad tõusevad ja langevad nagu aktsiadki, kuid fondis on investeeringud paljude ettevõtete väärtpaberite vahel hajutatud.

Kuigi indeksiaktsiate kaudu saab investeerida suures valikus erinevatesse piirkondadesse või sektoritesse, on paljud vähemtuntud investeerimispiirkonnad nende kaudu investeerides huviorbiidist väljas. Tavaliste fondide kaudu saab ligi ka eksootilisematele turgudele, nagu näiteks Rumeenia, Bulgaaria, Ukraina või Kasahstan, kuhu indeksiaktsiaga ligi ei pääse. Mõne riigi suunalist fondi pole, kuid vastava maa üksiku ettevõtte aktsia või hoiutähe võib leida välisbörsilt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing