Ameerika unelmad ja reaalsused

Mihkel Randrüüt 02. veebruar 2007, 00:00

Teada on, et ameerika kultuur ei piirne ainult Hollywoodi massfilmi ja Disneylandiga. Kuid liiga tihti jääb märkamatuks, et ka Hollywoodil on oma varjatud pale, mis pole ei vähem paeluv ega vähem väärtuslik kui Euroopa väärtfilm.

Tallinnas ja Tartus suurele ekraanile jõudvad filmid pakuvad sõnavabaduse teemalist mõtlemisainet. Igal maal on aegade jooksul olnud probleeme enesekriitikaga meedias ja selles valguses on õpetlik vaadata neid konflikte, mis on raputanud ameerika filmikultuuri.

"Kui arvestada, et USAs toodetakse 300-400 filmi aastas ja Eestis saab neist näha umbes ühte kolmandikku, siis peame tunnistama, et see kontinent on veel avastamata," põhjendab filmiprogrammi üks peamisi koostajaid, Eesti ja Ameerika ülikoolide vilistlane Ilmar Raag festivali vajadust. "Ameerika kultusfilmide festivali eesmärgiks ongi näidata tibatillukest osa filmidest, millest tavaline filmisõber midagi ei tea või enam ei mäleta."

Manifest algab kinoajaloo suurkuju Alfred Hitchcocki ühe parima filmiga "Notorious", kus peaosas saatuslikku kangelannat kehastav Ingrid Bergman. Omas ajas oli skandaalne see viis, kuidas Hitchcock kujutas oma kangelanna seksuaalsust. Programm jätkub filmikunsti geeniuseks nimetatud Orson Wellsi barokiliku õudusunenäoga, "Touch of Evil", kus mängivad nii ameerika kinoikoon Janet Leight kui ka kurikuulus Marlene Dietrich.

Ühe mõjukama ja omanäolisema režissööri Stanley Kubricku loomingust linastub Manifestil sajandi parimaks poliitiliseks satiiriks tituleeritud "Doctor Strangelove", mis oli hilisemate ameerika sõjavastaste filmide eelkäijaks.

Ameerika kontrakultuuri esindavad Euroopa kunstnikufilmist mõjutatud Uue Hollywoodi põnevamad näited festivalil on "Easy Rider" ja "Midnight Cowboy".

Noortekultuuri, narkootikumide ja rock-muusika lipulaev "Easy Rider" tegi Dennis Hopperist, Peter Fondast ja Jack Nicholsonist sama legendaarsed mehed kui seda oli John Lennon. Tegemist oli filmiga, mis ründas idealiseeritud pilti lihtsast ameerika farmerist. John Schlesingeri New Yorgi dekadentsi kujutav "Midnight Cowboy" võitis 3 Oscarit (esimese X-rated-filmina kinoajaloos).

Woody Alleni loomingu esimest perioodi iseloomustas tema huumori poliitiline ebakorrektsus, mille näiteks tuleb Manifestil esitlusele tema humoorikamaid filme "Sleeper".

Manifesti lõpetab Davis Guggenheimi 2006. aasta edukaim dokumentaal "An inconvenient truth" - endine Ameerika Ühendriikide asepresident Al Gore kirglikult võitlemas kliimasoojenemise vastu.

Manifesti publikule pakuvad intellektuaalset põnevust filmidele eelnevad sõnavõtud Ilmar Raagi, Peeter Rebase, Rein Paku, Tristan Priimäe, Tõnis Kahu, Marek Starndbergi, Mart Juure, Rain Lõhmuse, Berk Vaheri, Aadu Musta ja Aune Undi esituses.

Need on filmid, mida suurelt ekraanilt peab nägema!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing