Reede, 30 märtsi õhtul jätkus Bremenis
Euroopa Liidu välisministrite mitteametlik Gymnich kohtumine Euroopa
naabruspoliitika aruteluga.
ELi välispoliitikajuhtide hinnangul on Euroopa naabruspoliitika üks kõige võimsamaid välispoliitilisi instrumente ELi käes. "Naabruspoliitika on väga kasulik tööriist majandusliku arengu ja heade valitsemistavade edendamiseks meie naabruses," ütles Paet.
"Meie naabriteks on riigid, kelle jaoks Euroopa Liit kujutab endast järgimist väärivat eeskuju," sedastas Paet oma sõnavõtus. "Nad vajavad oma püüdlustele meie toetust, kuna tahavad omaks võtta meie väärtused ja eluviisi,"lisas ta. "Me ei tohi oma naabritele pettumust valmistada," rõhutas ta.
Urmas Paeti sõnul ootab Eesti, et kevadel avaldatav eesistuja raport sisaldaks konkreetseid juhiseid, kuidas Euroopa naabruspoliitikat edasi arendada ja tugevdada. "Meie arvates üks kõige tõhusamaid, ratsionaalsemaid ja praktilisemaid viise koostöö süvendamiseks on Euroopa Liidu nelja põhivabaduse järk-järguline laiendamine naabritele," lausus Paet.
Eesti välisminister kriipsutas alla, et ELi naabruspoliitika peab sisaldama poliitilist koostööd naabritega. "Enam tähelepanu tuleb pöörata konfliktidele meie naabruses," sõnas Paet. "Poliitiline dialoog ja poliitiline tahe konflikte lahendada peavad käima käsikäes naabruspoliitika tegevuskavades ettenähtud praktiliste meetmetega," lisas ta.
Välisminister Paet peatus ka sellel, kuidas kindlustada tugevdatud naabruspoliitika tõhus rakendamine. "Süvendatud koostöö peab olema avatud kõikidele naaberriikidele, kes on näidanud oma pühendumust reformide elluviimisele," ütles Paet. "Partnerriigi suhted Euroopa Liiduga peavad sõltuma nende riikide kodutööst ja võimekusest, mitte asukohast ja ajaloolisest kuuluvusest," toonitas ta.
Eesti välisminister nõustus eesistuja seisukohaga, et naabruspoliitika elluviimise põhiprintsiibiks on individuaalne lähenemine. "Me peame olema paindlikud nende suhtes, kes töötavad kiiremini ja paremini," ütles Paet. "Edusammudele rajatud lähenemine motiveerib edukamaid riike reforme jätkama ning teisi riike nendest eeskuju võtma," tõdes ta.
ELi välisministrid võtsid eile vastu deklaratsiooni, kus taunisid Suurbritannia mereväelaste jätkuvat kinnipidamist Iraani poolt ja avaldasid oma tingimusteta toetust Uhendkuningriigile.
Välisministrite mitteametlik Gymnich kohtumine jätkub täna, kui arutuse all on Lähis-Ida rahuprotsess ja Iraan.