Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki
sõnul on IMFi hinnang Eesti majanduse seisukorrale kooskõlas Eesti Panga
prognoosiga majanduse edasisest arengust, teatas pank.
"Ka IMF toob välja, et senised majandus- ja finantspoliitilised sammud on astutud õiges suunas – mainiti riigieelarve ülejääki ning panganduse regulatsioonide karmistamist Eesti Panga poolt. Need sammud on aidanud kaasa usaldusväärsuse säilimisele Eesti majanduse ja majanduspoliitika suhtes. Kuid IMFi poolt välja toodud riskid vajavad tähelepanu," lisas ta.
"Finantssektor on tugev ning pankade kapitaliseeritus ja likviidsus on praegusele majanduskonjunktuurile vastavad. Peame tänast finantsturu struktuuri arvestades äärmiselt oluliseks piiriülest koostööd ning selles valguses on meie jaoks väga kasulik, et pool aastat tagasi sai sõlmitud kaks finantssektori kriisihaldust puudutavat koostöökokkulepet.
Oleme IMFiga ühel nõul, et laenuvõtjate riskianalüüs peab olema kõrgel tasemel. Pangad peavad vaatama, kellele nad laenu annavad ning laenuvõtjad jälgima, et laenud oleksid jõukohased. Kiire majanduskasvuga kaasnevaid riske arvestades on oluline teada kuidas mõjub pankadele poole aeglasem majanduskasv, kaks korda suurem tööpuudus, madalamad kinnisvarahinnad ning tunduvalt kõrgem intressimarginaal.
Riigi rahanduse hea olukord on Eesti majanduse usaldusväärsuse alus. Rahandusministri kinnitus, et valitsuse eesmärk on hoida riigieelarve ülejäägis, on julgustav. Eesti Panga hinnangul peaks 2007. aasta eelarveülejääk oleks tugeva majanduskasvu jätkumisel sama suur kui eelmisel aastal. Toetame, et eelarve peab püsima tuntavas ülejäägis, selleks, et lühemas perspektiivis oleks tagatud majanduse pehme maandumine ning pikemas perspektiivis riigieelarve tulevaste kulutuste katmine. Konservatiivse eelarvepoliitika jätkumine mõjub tasakaalustavalt ka Eesti majandusele laiemalt.
Euroalaga liitumine on Eesti jaoks jätkuvalt põhieesmärk, mistõttu tugev eelarvepoliitika, liberaalne majanduspoliitika ja paindlikud turud on majanduspoliitiliste otsuste nurgakivideks," lisas ta.