Eesti Päevalehe teadustoimetaja Tiit
Kändler lasi tõukuvalt Ameerika dokumentaalkirjanik Alan Weismani raamatust "The
World Without Us" (Meieta maailm) mõtte lendama ning üritas kujutleda ilma
inimesteta Eestit.
Kui inimene Maalt päevapealt kaoks, oleks Tallinnas inimese loodust äratuntavalt alles vaid pronkssõdur. Pronks peab ajahambale kauem vastu kui Viru keskus ning Oleviste kiriku müürid.
"Kindel on see, et paar päeva pärast inimese haihtumist ummistub Tallinna reovete kollektor. Sama juhtub Ülemiste järve veepuhastusjaamaga. Ning mõne nädala või kuu pärast juhtub see, mida Ülemiste vanake on ennustanud. Järv arvab, et linn on nüüd valmis, ja tõuseb üle kallaste. Mööda Veerenni tänavat voolab jälle vesi, mis jõuab lõpuks välja Ühispanga hoone ette, kus kunagi voolas Härjapea jõgi. Ka Jõe tänav hakkab õigustama oma nime," kirjutas Kändler tänases Eesti Päevalehes.
Esimese inimesteta nädala lõpuks on üles sulanud või põlenud Sosnovõi Bori ja Ignalina tuumajaama reaktorid, sest nende vesijahutussüsteem lakkab töötamast. Välja paiskub hulgaliselt radioaktiivset kiirgust, mis stimuleerib uute mutantliikide teket.
Läheb mõni aasta ning jää ja sulaveed on asfaldist jagu saanud. Raudbetoonkonstruktsioonide sarrused roostetavad läbi paarikümne kuni saja aastaga. Teletorn vajub kokku, kuid enne seda on juba varisenud Keldrimäe kõrghooned.
Välk lööb Niguliste kiriku torni, tekkinud tulekahjus hävib kogu Tallinna puithoonestus, fantaseerib Kändler. Linna ilmuvad rebased, põdrad ja metssead, keda jahivad inimese lahkudes tänavatele jäänud koerad ja mõni linna tunginud ilves ning hunt. Loomaaia elevandid hulluvad ja lõhuvad laiali oma maja, ent hukkuvad vigastustesse. Enamik sealseid loomi sureb nälga, imekombel pääsevad suurematest loomadest mõni puuma ja piison.
Looduses teevad koprad oma tööd segamatult ja nõnda muutuvad eriti Kagu-Eestis suured alad soomülgasteks. Sooks muutuvad ka Sirgala karjääri maad, sest keegi ei pumpa sealt enam välja vett. Narva veehoidla tulvab seiskunud Narva elektrijaama tammile ja murrab selle maha. Lõhe ilmub jälle jõkke. Seda tõttab Venemaa poolt püüdma hulgaliselt karusid.
Siberi karuputk vohab piiramatult, kuni kasvab peale uus ja tihe kuusik, mille all karuputk ei kasva. Eesti kattub kuusemetsaga. Kuid kliima soojenemine jätkub, sest Maa ja Päikese vastastikune seis on selline, ja Eestis hakkavad vohama laialehelised metsad. Lõpuks vallutavad metsad ka linnad ning põdrad söövad Viru väljakul, metssead aga tuhnivad Vabaduse platsi. Ilvesed ronivad välisministeeriumi maja varemetel.