Vanameister Ado Lille loomingulised rännakud

Tiina Kolk 27. juuli 2007, 00:00

Ado Lill tähistab oma 75. juubelit ülevaatenäitusega Tallinna Kunstihoones, kus ta esitleb oma maale aastaist 1994-2007.

"Pärast ligemale 35 aastat hiilgavat, iseseisvat ja Eesti kunstiajaloos täiesti võrreldamatut karjääri abstraktsionistliku esimaalijana teeb Ado Lill elegantse poolkannapöörde aktimaali suunas," märgib juba 20 aastat Lille loominguga tegelenud kunstiteadlane Harry Liivrand.

Näitus keskendub endiselt koloriidiprobleemidele ja faktuurile. Mõlemaga on autodidaktist kunstnik (kes on hoopis lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna) innovatiivselt tegelnud aastakümneid ja saavutanud eesti kunstis kellegagi võrreldamatuid tulemusi. "Väljapanekut koostades huvitas mind väga Lille areng abstraktsest kunstnikust poolfiguratiivseks ja erootilise maali viljelejaks ning maalide visuaalne mõjukus ruumis. See, mida ta viimased seitse aastat on teinud, on sisuliselt ja põhimõtteliselt erinev tema varasema loomingu ideoloogiast - abstraktsionismist. Kuid ometi siiani sellega seotud," lisab Lille loomingu parim asjatundja Liivrand.

Ado Lille maalid toimivad vaataja peal nagu visuaalsed pommid. "Vaadake, kuidas ta kasutab teineteise kõrval vastandvärve, muutumata poriseks või kirjuks! See, kui vabalt liigub Lill abstraktse ja kujutava motiivi piiridel, on omaette fenomen. Igatahes tõestab ta, et armutundeid, ambivalentset seksuaalsust ja erootilist atmosfääri võib maalis efektselt väljendada ka ainult vihjete ja märkide kaudu," kommenteerib kuraator.

Käesoleva aasta ühe meeldejäävama näituse (ja ka kauni kataloogi) on kujundanud Tiit Jürna, kes on suutnud kunstihoone saalides Lille teoste ruumilist olemust suurepäraselt esile tuua. Eks oma silm ole kuningas!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing