Riigikogu liikmed eelistavad Tšehhi asemel kaugeid maid

Kadri Jakobson 03. september 2007, 00:00

Mõned kuud koos olnud riigikogu on jõudnud selle ajaga moodustada kokku 47 eri riigi parlamendirühma, valitud riikide seas on ka Sri Lanka, India ja Uus-Meremaa. Ametlikult on tegu riikide parlamentidevahelise suhete tõhustamiseks loodud rühmadega.

Miks Tšehhi parlamendirühma kuulub ainult viis riigikogu liiget, samal ajal kui Hiina huvilisi on koguni 29? Miks Kõrgõzstani parlamendirühma tahtis 9, Gruusia delegatsiooni aga 27 poliitikut?

Võiks arvata, et võimsama riigi rühm on ka suurem, kuid see ei pea paika. Näiteks kui Venemaa parlamendirühma on end registreerinud 23 liiget, siis 310 000 elanikuga Islandi omasse samuti 23.

Ka naabritesse suhtuvad riigikogu liikmed erinevalt. Kui Soome rühma kuulub 22, siis Läti omasse vaid 9 liiget.

Aivar Riisalu kuulub näiteks Albaania, Austria, Hispaania, India, Kasahstani, Kõrgõzstani, Rootsi, Türkmenistani, Usbekistani, USA parlamendirühma. Lisaks on ta Slovakkia parlamendirühma esimees.

Riisalu ei tea peast küll kõikide riikide parlamendirühmasid, kuhu kuulub, ent kinnitab, et valiku tegemisel olid kindlad põhjused ning tegu pole parlamenditurismiga.

"Slovakkia parlamendirühma tegin ma ise. Kuna minu hea sõber Even Tudeberg on Slovakkia aukonsul Eestis, siis tulin talle vastu. See on tema jaoks legaalne ja abistav organisatsioon. Ja kuna ma ise tegelen väikest viisi mäesuusa-äriga, on mul neilt midagi õppida ja ka neile õpetada," selgitab Riisalu.

IRLi liige Tiina Oraste tunneb erilist huvi Aasia riikide vastu, kuuludes India ja Jaapani, lisaks veel Uus-Meremaa ja USA parlamendirühma.

"Need parlamendirühmad ei ole minu jaoks olulised. Hoopis olulisemad on minu jaoks Järva- ja Viljandimaa saadikuterühm ning kodanikualgatuse ühendus," ütleb Oraste.

Rahvaliidu fraktsiooni esimees Karel Rüütli seevastu ei kuulu aga ühessegi parlamendirühma.

"Olen värske riigikogu liige. Kui ma küsisin, mis on nende sõprusrühmade mõte, sain ma vastuseks, et nende kaudu on võimalik käia väga palju reisimas ja välislähetustel," ütleb ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing