Ühendriikide Achilleuse kand

Oliver Ait 08. oktoober 2007, 00:00

Pärast USA keskpanga otsust laenuintresside langetamise kohta kerkisid aktsiaturud päris tublisti. Kuid kas probleemid on sellega lahendatud? Arvan, et optimismiks ei ole Ühendriikide börsidel põhjust.

Hetkel on kinnisvaraturg Ameerikas õnnetus situatsioonis. Turul valitseb üleküllus ning olemasolevate majade varud on aina kerkinud, lüües uusi rekordeid. Praeguse pakkumise juures on müügil nii palju elamuid , et suudetaks rahuldada järgmise kümne kuu nõudlus. See on enam kui viieteist aasta nõrgim näitaja.

Olemasolevaid maju müüakse viie aasta aeglaseimas tempos ning leevendust turul ei ole ilmselt oodata enne 2010. aastat.

Majade hinnad on varieeruvad osariigiti, kuid keerulisemas situatsioonis olevates osariikides on langus olnud dramaatiline. Indeksid, mis mõõdavad hinnalangust USA 20 suurimas metropolipiirkonnas, ei ole taolist langust näinud pärast 1990.-1991. aasta surutist.

Jätkuvalt tuleb tõendeid kinnisvaraturu nõrkuse kohta ka suurtelt ehitajatelt. Suuruselt USA teine ehitusfirma Lennar Corporation teatas hiljuti oma kvartalitulemused. Firma teenis kuus korda suurema kahjumi kui analüütikud olid prognoosinud. Peamine kahjum tuli investeeringute ja varade väärtuse langusest. Uute majade tellimused langesid pea 50% ning üle 30% tellimustest tühistati. Olukord on läinud lausa nii hulluks, et tulevikku ei julge majaehitajad juba mõnda aega enam prognoosida.

Kuigi kinnisvaraturu probleemid ei ole USAs enam saladuseks ning laenuturul toimuvast on kuulnud ka finantsmaailmast väga kaugel olevad inimesed, peitus Lennari kvartalitulemustes veel üks huvitav infokild. Nimelt on firma vallandanud 35% oma töötajatest ning järgmises kvartalis plaanitakse lahti lasta veel töötajaid.

Kahtlemata mõjub selline situatsioon tarbimisele. Inimesi on vallandatud lisaks kinnisvaraturule ka finantsmaailmas, seoses hüpoteeklaenude äriga. Arvestades, et umbes 72% USA majandusest moodustab tarbimine, on sissetuleku säilimine edasise majanduskasvu seisukohalt eluliselt tähtis. Nagu üteldud, majapidamiste bilansiline väärtus aina kahaneb, kuna kinnisvara hinnad langevad. Samal ajal on finantskohustuste osakaal majapidamiste sissetulekutes praktiliselt ajaloo kõrgeimal tasemel.

Langevad kinnisvarahinnad on reaalsus ning viimastel kuudel on situatsioon aina hullemaks läinud. Paarikümneprotsendiline langus majade mediaanhindades on väiksemates linnades juba käes ning prognooside kohaselt levib viirusena edasi. Võimalik, et umbes 20protsendiline langus elamuhindades üle riigi tähendab tarbijate jõukuse 4 triljoni dollarist kadu. Võrdluseks: USA sisemajanduse koguprodukt oli 2006. aastal 13,2 triljonit dollarit.

Kõik see on mõjutanud tarbijausaldust, mis on langenud viimase kuuga madalaimale tasemele alates 2005. aasta novembrist. USA majanduse tuleviku suhtes on konservatiivseks muutunud ka firmajuhid. Nad suhtuvad järgnevate aastate investeeringutesse ning kapitalikulutustesse ettevaatlikult - seda isegi vaatamata keskpanga intresside langetamisele. Siit siis ka mõjud tööjõuturule ning tarbimisele.

Jaemüüginäitajad on USAs viimasel ajal äkiliselt muutunud. Septembri lõpus teatasid kaks Ühendriikide kõrgliigasse kuuluvat jaemüüjat Lowe's ja Target, et kuu müüginäitajad on tunduvalt kehvemaks muutunud ning tarbimistrendid langevad. Tuleviku suhtes ollakse pessimistlikud ning aktsiahinnad reageerisid teadetele päris korraliku langusega.

Probleemide taustal, mis puudutavad kinnisvaraturgu, tarbimist, krediidiriski, dollari nõrkust jne, on USA aktsiaturud püsinud kõigele vaatamata kuue aasta tippude lähedal.

Arvestades, et majanduskasvu Achilleuse kand - tarbija - on aina ebakindlam ning vaesem, on investeerimine Ameerika turgudele muutunud aina riskantsemaks. Tunduvalt paremini on sellises majanduskeskkonnas käitunud rahvusvahelised ettevõtted, mis genereerivad käivet ka näiteks Euroopast ja Aasiast. Seeläbi on nad mõnevõrra kaitstud ka dollari languse vastu.

Just suurte, hajutatud, tugeva kaubamärgiga ning võimeka juhtkonnaga ettevõtete poole peaks investor ka keerulistel aegadel vaatama, et vältida üleliigseid riske. Üks sellistest on näiteks Altria Group, mida oleme soovitanud osta pikaajaliselt ka oma klientidel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing