Kadri Jakobson • 10. detsember 2007 kell 22:00

Koolitusreis: päevarahad, puhkus... mis maksud?

Koolitusfirmade uus trend on teha õppereise üha eksootilisematesse riikidesse, kus koolitusega tegeletakse vaid loetud tunnid ning suurem osa aega kulub puhkamisele.

Näiteks kutsub ATP Koolitus 20päevasele fototeemalisele koolitusreisile Ecuadori ja Peruusse, mis maksab kokku 69 500 krooni. Koolitust on programmis mainitud vaid kolmel hommikul, lektor on fotograaf Kaido Haagen.

Samalaadne koolitusreis viib reisiseltskonna aga Brasiiliasse. Koolitusreis nimega "Toimiv meeskond. Mida meeskond võidab läbi koostööoskuste arendamise?" maksab 43 000 krooni, mõistagi ei puudu reisikavast maailmakuulus Rio de Janeiro karneval.

Sama firma pakub ka nädalast koolitust Madeiral. Lisaks teeb firma koolitusreise Brasiiliasse, Taisse ja Egiptusesse.

ATP Koolitusest Äripäev kommentaari ei saanud, kuna nad ei vastanud kirjale. Ettevõtte omanik Inno Joonas viibib Tais.

Koolitusfirma Stability Consulting teeb tipp- ja keskastmejuhtidele koolitusreise Indiasse, Tartu Terviseseminar plaanib tuleval aastal koolitada inimesi Jordaanias ja

LAVis, EMI EWT viib Antarktikasse, Kesk-Ameerikasse, paljud firmad Hiinasse, Taisse, Tenerifele, Kreetale, Egiptusesse ja Malaisiasse.

Telekokk Rain Käärsti firma Rain Koolitused on teinud koolitusreise Sitsiiliasse, Omaani, Austraaliasse ja Hongkongi. On firmasid, mis lubavad koolitatavad viia isegi Indoneesiasse Bali saarele.

Ehkki juriidiliselt näib kõik olevat korras, tekib kahtlus, kas koolituste nime all kallite reiside nautimine annab ettevõtetele võimaluse maailmale ring peale teha ja kõrvale hiilida erisoodustusmaksust?

Millegipärast ei tahtnud eksootilisi koolitusreise pakkuvate firmade omanikud eriti rääkida või võtsid vastamiseks mõtlemisaega.

Firma Koolitusreisid omanikud, abielupaar Eevi ja Enn Pikker on enda sõnul sel sügisel teinud kolm maksuteemalist koolitusreisi: Hiinasse, Malaisiasse ja Taisse.

"Ma ei ole huvitatud info jagamisest. Ega me neid eriti ei reklaami," ütleb Enn Pikker. Ta mainib, et reisidel osaleb 15-16 inimest, koolitajad on nemad ise. "Käivad väikeste firmade juhid, õpetame makse ja raamatupidamist," selgitab Pikker. Ta lisab, et on ka mõni aasta varem reise korraldanud, kuid nüüd jäädi kahjumisse. Küsimusele, kas tegu on rohkem koolituse või puhkusega, vastab Pikker: "Eks ta ole ikka puhkus, koolitust on umbes 3-4 tundi päevas."

Rain Käärsti ema Marju Käärst on Rain Koolituste juhataja ja ka koolitustega tegeleva OÜ Invent Konsultatsioonid juhataja. Tema juhendamisel tehti koolitusreise Omaani, Hongkongi ja Austraaliasse.

"Minu põhimõte on, et avalikust haldusest töötajaid, kelle eest maksab maksumaksja, me sellistele koolitustele ei võta," ütleb Marju Käärst. "Reisidel käivad ettevõtjad, motivatsioonireisidel ettevõtete töötajad. Meil on koolitus ja puhkus lahus, st puhkuse eest maksavad ettevõtjad ise."

Näiteks Omaani reis maksis 24 000 krooni, sellest koolituse osa 2500 krooni, millele lisandusid ekskursioonid.

Käärst ütleb, et paljud, kes nende firmaga on koolitusreisil käinud, pakuvad ise sihtkohti. Ta ei arva, et tegu võib olla ettevõtjatega, kes hiilivad maksude maksmisest kõrvale. "Eesti ettevõtja teeb kõvasti tööd ja tal on vaja ka puhata. Tal on õigus otsustada, kus ta end koolitab. Nad tahavad kasutada puhkuseaega, et midagi kahe kõrva vahele saada," selgitab Käärst. Ta lisab, et koolitusreisidel ongi nn pehmed teemad, kus tuleb tegeleda rohkem iseendaga.

Käärsti sõnul on rangelt paika pandud koolituse kellaajad, näiteks Dubais kohtusid nad eestlannaga, kes teeb maksuvabasid firmasid, Austraalias tutvuti lamba- ja veisekasvatusega, Hongkongi vaadati kui arhitektuuri ja innovatsiooni näidet.

"Meie tahame, et kõikidel firmadel oleks vähemalt võrdsed tingimused, mille alusel nad tegutsevad," ütleb Eesti Turismifirmade Liidu juht Kersti Kont.

Firmadel peavad olema ka tagatised, kui inimestega peaks midagi välismaal olles juhtuma. Kont möönab, et kui seadus sellist tegevust lubab, ei ulatu ka nende käed kaugemale. "Siin võib olla varjatud maksupettus, kuid me pole pädevad seda ütlema."

Arvan, et koolitusfirmad on võtnud malli mõnede riigikogu liikmete tegemistest, aga äriühingute puhul selline asi kontrollimist välja ei kannata. Eks see niikaua õitseb, kui maksuamet asja eraldi käsile võtab.

Koolitus iseenesest on maksuvaba nagu iga muu ettevõtluskulu. Kui sellisel reisil aga koolitus on ainult väike osa kogu programmist ja firma kogu sõidu kinni maksab, siis koolituseväline osa on erisoodustus koos kõige sellest tulenevaga.

Tööandja jaoks on maksuvabad tema ettevõtlusega seotud asjad. Muuseum Tais võib ju olla ettevõtlusega seotud, kui äriühing midagi selles vallas teeb, aga kui palju selliseid firmasid reaalselt olla võib? Antarktika, pingviinide elu ja Eesti osaühingu ettevõtlustulu ei ole omavahel eriti seotud, ka mitte ettevõtluse säilitamise ja arendamise plaanis.

Kui inimesed ettevõtlusega mitteseotud osa ise kinni maksaks, oleks kõik korras. Aga kui mõnes firmas see revisjoni käigus välja tuleb, kui määratakse makse ja viivist, võib tekkida mõte, et Eestis võib see ikkagi maksuprobleemiks olla ja siis võetakse ka asjaga midagi eraldi ette.

Malle Vainokivi, ETP Grupi finantsjuht

Olen käinud koolitusel Kreekas ja Ahvenamaal, sel suvel Portugalis. Portugali reisi ajal oli meil koolitus lendu oodates. Sellisel koolitusreisil on koolituse osa mitte päris pool, kuid kolmandik.

Ma arvan, et sellised koolitused, olgu siis välismaal või Eesti sees, on inimeste motiveerimiseks vajalikud. Meie firma on sellesse siiani positiivselt suhtunud.

Koolituse eest maksab firma, töötajal endal kulusid eriti pole. Meil makstakse ka päevaraha.

Rainis Saar, Klavise müügijuht

Viie aasta jooksul olen kahel korral käinud ATP Koolitusega Tais.

Teemadeks meeskonnatöö ja delegeerimine. Põhimõtteliselt jaguneb koolitus- ja puhkeaeg reisil peaaegu pooleks. Neljal päeval on Bangkokis koolitus, ühel päeval videokoolitus. Selline kombineeritud koolitus ja puhkus on just minusugusele, kes ei soovi ainult rannal lebada, vaid loob meelsasti uusi tutvusi ning otsib seiklusi.

Koolitusreisi eest maksab firma, kuid ekskursioonid ja koha peal tehtud kulutused kannab inimene ise.

Hetkel kuum