Arstid võivad end koolitada ravimifirmade raha eest

Kadi Heinsalu 18. detsember 2007, 00:00

Lepet arstide poolt ette valmistanud arstide liidu eestseisuse liige Indrek Oro rääkis, et lepe esindab mõlema poole huve ja väldib konflikte. See lepe on kohandatud Euroopa vastavate katusasutuste leppest ja tegelema hakati sellega 2005. aastast. Eesti oludes tuli arvestada meie ravimiseadusega, Eesti arstide eetikakoodeksiga ja ravimitootjate turunduskoodeksiga.

"Huvi on, et koostöö saaks jätkuda ja samas mõlema poole huvid oleksid kaitstud," lisas Oro.

Igal aastal kulutavad ravimifirmad Eestis arstide koolitusele umbes 30 miljonit krooni, ja selle summa jaoks teisi allikaid Oro sõnul praegu pole.

Haiglatel ja haigekassal selliseid summasid pole seni pakkuda. Sama summa võiks võtta ka raviteenuste eelarvest, kuid muude kulude, näiteks ravijärjekordade pikenemise arvel, rääkis Oro.

Leppe järgi ei tohi kinni maksta arsti pereliikmete reisikulusid, üritused peavad olema teadusliku või koolitusliku sisuga, mitte mõne ravimi tutvustused, üritustega kaasnevate spordi- ja muid meelelahutusürituste toetust ei loeta sobivaks. "Ja alati ei pea arsti panema sviiti ega lennutama äriklassis," lisas Oro.

Ravimifirmade külalislahkus peab olema mõõdukas, kuid rahalist piiri lepe ei sea.

"Võib transporti pakkuda, süüa-juua - kuid mõistlikkuse piires," kommenteeris Oro. "Suusamatkade korraldamised teadusürituste sildi all on minevik."

Rida kokkuleppeid puudutab ravimite kliinilisi uuringuid. Ravimitootjate Liidu juht Rauno Pukonen lisas, et ravimitööstus kasutab palju teisi arste arstide koolitusel.

"Miks me üldse koolitame? Ikka selleks, et areneks see keskkond, kus me tegutseme. Pole mõtet ju suunata toetust suusatamisse," selgitas Pukonen. Samuti on leppes kirjeldatud, kuidas käib arsti konsultatsioon ravimitootjale, mille eest arst saab ka õiglast tasu.

Arsti praktiseerimist oma erialal koos samaaegse töötamisega ravimitootja juures ei peeta soovitavaks.

Ravimitootjate Liit asutati aastal 1996 ja ühendab 22 ettevõtet, liitu juhib möödunud nädalast GlaxoSmithKline Eesti OÜ juht Akshay Mody.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing