Urve Vilk • 19. detsember 2007 kell 22:00

Vaatab arvudele näkku

Kas peate ennast ratsionaalseks või emotsionaalseks inimeseks?

Paljud arvavad, et olen emotsiooni ajel otsustaja. Aga siis nad märkavad, et ma ütlen - vaatame arve. Kasulik on arvudele näkku vaadata, mitte lihtsalt arvata.

Olete õpetajana töötanud. Kui tehtaks ettepanek, kas kaaluksite gümnaasiumis õpetamist?

Mulle väga meeldib õpetada. Puutun praegugi õppijatega kokku, sest katsetan oma uut õpikut. Kunagi oli mul kavas üldhariduskool asutada, aga see plaan on ajalukku maetud. Praegu on minu suurim väljakutse suurteose kirjastamine (TEA entsüklopeedia - toim).

Üheksakümnendatel hakkasid paljud usinasti oma ettevõtet looma, kuid suur osa neist lõpetas oma tegevuse õige pea. Kuidas TEA-l õnnestus püsima jääda ja edu kasvatada?

Püsimajäämise aluseks on olnud konservatiivsus. Kui lugesin ühel päeval 1989. aastal antud intervjuud, siis TEA-l on läinud umbes nii, nagu tol ajal arvasin. Keeleõpetus on jäänud oma liistude juurde. Hea, kui asjad kasvavad üksteisest välja loogiliselt, mitte mingi tuju või hetkelise mõttevälgatuse ajel. TEA Kirjastus on loogiliselt välja kasvanud TEA Keeltekoolist, alguses õppekirjandus ja sõnaraamatud, siis teatmekirjandus ning muud harud.

Kui mitme töötajaga TEA alustas?

Ega TEA alustanudki väga väikeselt. Juba 1988-89. õppeaastal oli meil 800 keelõppijat, tööle hakkasid kümned õpetajad. Praegu on meil umbes 2000 õppijat aastas. Keeleõpetus on jäänud enam-vähem sama suureks kui esimestel aastatel. Kasvanud on kirjastus. On olnud aastaid, kus me oleme käivet ja kasumit mitmekordistanud. Sel aastal on jällegi kiirem, meie käibe ja kasumi kasv võib olla 80-90%.

Kui palju Te ise olete TEA tegutsemise ajal õpetada jõudnud?

Alguses õpetasin kogu aeg ise ja kõik mu tunnid olid lahtised, ehk õpetasin õpetajaid. Näitasin oma metoodikat ja seda, kuidas tahan, et õpetamine toimuks. Nüüd on õpetamine pigem hobi. Aeg-ajalt on mul mõni eraõppija, mõni saadik või ärimees.

Milline oli keeleõppe erinevus 1988. aastal võrreldes praegusega?

Polnud keeleõppematerjale. Keeleõpikuid polnud võimalik ka importida, polnud kaubandussidemeid. Lõin spetsiaalse firma, TEA Leksikon, et Eestisse õpikuid sisse tuua. TEA-l oli esimene arvuti, millega õppematerjale tegime, aastal 1989. Kui alustasime, ei tohtinud materjale ka paljundada, selle eest võis saada kriminaalkaristuse. Paljundamine toimus n-ö põrandaaluselt.

Milline on Teie nõuanne ettevõtjale kes plaanib oma äri alustada?

Ma ei soovita noortel tuisata ettevõtjaks enne, kui on olemas eelteadmised majandusest. Näiteks töövarju päeval oli siin noor inimene, kes ütles, et see, mis toimus, oli nagu filmis. Noored ei kujuta ette tempot, vastutust ja muutustega kaasamineku kiirust, millega juht peab hakkama saama. Kui teed firma, siis vastutad iga inimese eest, kelle oled tööle kutsunud ja ka nende inimeste perede eest.

Milline on praegu juhina Teie suurim erinevus võrreldes algusajaga?

Siis ma teadsin vähem ja nägin ka vähem ohtusid. Olin suurem riskija, ilma et kõiki asjaolusid oleksin kontrollinud. Praegu tahan rohkem kontrollida ja olla otsustes veendunud. Olen muutunud ettevaatlikumaks, kuid riskin endiselt. Ettevõtja ei ole võimalik olla, kui ei riski. Kuid riskid tuleb maandada ja need peavad olema kaalutletud.

Millised omadused on Teid juhitöös kõige rohkem aidanud?

Tahtejõud. Ma ei anna alla. Tagasilöögid ei tähenda, et taganeme. Neid on alati. Tuleb faktidele näkku vaadata ja edasi minna. Eesmärkide seadmise oskus ning konservatiivsus. Ja usk endasse. Aga kunagi ei tohi mõelda, et nüüd on edu käes ja jääme loorberitele puhkama, siis on kõik sinust mürinal möödas.

Mida peate silmas konservatiivsuse all?

Me oleme sisus ja kvaliteedis klassikalised ja akadeemilised. Oleme tooteid täiustanud, aga mitte kaldunud jumal teab kuhu, oleme mänginud pikale plaanile. Samas investeerime koostöösse parimatega, ja innovaatilisusse, olime näiteks esimesed, kes sõnaraamatu mobiiltelefoni panid.

Millistest juhiomadustest tahaksite pigem lahti saada?

Olen liiga kärsitu ja äkiline, mul on terav keel. Juht ei tohi olla nagu mustlase püss. Alati on mõistlik veidi kaalutleda, enne kui asja välja ütled.

Kas võib öelda, et Eestit on tabanud raamatubuum?

Ei usu. Kunagi öeldi, et on keelebuum. Tegelikult oli seda vaja tol ajal. Nüüd on hakatud märkama raamatut. Aeg, mil ei jõutud esmatarbekaupugi osta, on õnneks möödas. On tore, et raamatut on hakatud märkama. Raamatust saab kiiresti teadmisi ammutada. Kui tegu on sõnaraamatu või leksikoniga. Raamatu abil saab keeli õppida, saab mõtiskleda ja üksi olla. Ma tunnen kaasa inimestele, kes raamatut ei kasuta. See on minu jaoks arusaamatu. Inimene jääb siis paljust ilma.

Aga kui majanduskasv väheneb, kas tekib oht, et nii palju raamatuid enam ei osteta?

TEA töötab 20 aastat. Selle aja sees on olnud mitu majanduse kukkumist. 1994. aastal, kui oli majanduses sant aasta, me tõstsime käivet 4 korda. 1999. aastal, kui oli majanduses kehv aasta, oli meil ainuüksi ühe raamatu ettetellitavate köidete arv 15 tuhat, meil tuli siis võõrsõnastik välja. Alati, kui sa tead, mis toimub, saab ka valmistuda. Küll meie ka valmistuda oskame. Aga ütlen ka seda, et kui õnnetust kraaksuda, siis ta ka tuleb. Mida rohkem me sisendame, et nüüd me kukume, seda kindlam on, et me käpuli lendame. Mina õnnetusse ei usu, olen optimist.

Kui mitu korda detsembris raamatumüügi numbrid kasvavad?

Võib öelda, et detsember on kolmeteistkümnes kuu. Eelmise kuu võib koefitsendiga kaks läbi korrutada.

Millised on uued suunad keeleõppes?

Kaugõpe ja internetiõpe.

Te rõhute palju just innovaatilisusele?

Tänapäeval ei ole mõtet jätta kasutamata arvuti võimalusi. Õpikud on ka e-raamatutena, kus saab kuulata, proovida, teha harjutusi. Kõige parem on, kui need kaks ühendada. Lastehaigus, kus arvati, et raamat kui selline ära kaob, on möödas. Raamat ei kao kuhugi, see saab juurde lihtsalt uue formaadi, ehk e-formaadi. Mis on palju rohkemat kui raamat e-kujul.

Millised on Teie hobid?

Kindlasti reisimine, mida üritan paari kuu tagant teha. Ja mulle meeldib snorgeldada. Ma loen palju ja vaatan loodus- ja avastusfilme.

Silva on tegus ja aus, teda võib usaldada - mille ta on enda kanda võtnud, selle teeb ära. Ta on avatud uuele ja innovaatiline.

Hoolimata sellest, et on palju tööd ja ettevõte on üle elanud raskemaid ja kergemaid aegu, pole Silva kunagi unustanud peret, ta on armastav abikaasa ja hea ema. Kui inimesel on tahet ja ta oskab aega planeerida, jõuab kõike.

Vaatamata sellele, et Silval on kiire, näeb ta alati väga hea ja korrastatud välja, ma pole teda kunagi näinud sassis peaga.

Hetkel kuum