Neljandas kvartalis jätkus elamispindade hinnalangus

Annika Jakobson 14. jaanuar 2008, 00:00

Elukondliku kinnisvara hinnalangus neljandas kvartalis jäi keskmiselt 10 protsendi juurde, mis teeb keskmiseks hinnalanguseks eelmisel aastal u 20-25 protsenti.

Tallinna korteriturul oli IV kvartal suhteliselt rahulik, kuid võrreldes III kvartaliga oli siiski aktiivsus suurem. Ostuhuvilisi on palju, kuid otsuse tegemisega viivitatakse. Koduotsijad vaatavad enne ostu üle mitmekümneid kortereid ning tingimisest on saanud reegel. Siiski on jätkuvalt ka sellised tehinguid, kus korter või maja ostjale ideaalselt sobib ning hinnas ei tehta järeleandmisi. Tehing toimub esialgse müügihinnaga pärast väga lühikest müügiperioodi. IV kvartalis vahendasid Uus Maa maaklerid mitmeid kalleid ja eksklusiivseid kortereid, mille müügiperiood oli vaid mõni nädal pikk.

Hinnad langesid ka IV kvartalis, kuid tundus, et suurem langus oli III kvartalis ning nüüd langetati müügihindasid nendel korteritel, millel siiani hindu ei olnud korrigeeritud. Korteritel, mis juba kolmandas kvartalis olid alla hinnatud, langetati hindu tehinguni jõudmiseks vaid mõned protsendid. Kokku võib aasta algusest arvestada korterite hinnalanguseks keskmiselt 10-20 protsenti, olenevalt asukohast ja seisukorrast.

Huvi uute korterite vastu oli veel oktoobris üsna väike, kuid novembris, mil paljud arendajad kas avalikult või vähem avalikult üsna suures mahus hindu alandasid, suurenes ka tehingute arv. Uute äärelinna korterite puhul on nõudlus suurim kuni 25 000 kr/m2 maksvate korterite vastu. Kesklinnas on uute korterite hinnad langenud keskmiselt hinnani 35 000 kr/m2. On ka uusi kortermaju kesklinna äärealadel, kus hinnad on ca 28 000 kr/m2. Selline hindade kujunemine on tingitud diferentseerumisest, kus madalamalt hinnatud asukohaga ja halvema kvaliteediga majades langevad hinnad rohkem.

Korterite tehinguhinnad on kesklinna vanemates elamutes keskmiselt vahemikus 25 000-35 000 kr/m2 ning uutes elamutes 28 000-43 000 kr/m2. Kahetoalise uue korteri hind kesklinnas on keskmiselt 1,7-1,9 mln krooni. Väiksema ruutmeetrite arvuga (ca 40 m2) on võimalik uus korter soetada kesklinna äärealadele ka 1,5-1,6 mln krooniga. Pirital ja Kakumäel on samuti uute korterite hinnad üsna suure languse läbi teinud, kuna pakkumine nendes piirkondades on oluliselt suurenenud. Lisaks arendajate müüdavatele korteritele on pakkumises ka palju eraisikute ostetud kortereid. Magalapiirkondades on vanemate korterite hinnad keskmiselt vahemikus 18 000-21 000 kr/m2.

Kuna müügiturg on vaikne ning inimesed kardavad suurt investeeringut teha, on selle taustal huvi üürikorterite vastu suur. Üürikorterite hinnad on tõusnud kuni 500 krooni. Kesklinnas on kahetoalise korteri üürihind suhteliselt kindlalt paigas, jäädes vahemikku 7000-9000 krooni, olenevalt asukohast ja lisaväärtustest. Suur huvi on äärelinna uute üürikorterite vastu, kuid neid on vähe. Kohe kui pakkumisele tuleb mõni soodsa hinnaga uus korter, leidub vähemalt nädala jooksul ka üürnik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing