17. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Raha võim teha maailmale head

Veel mõnikümmend aastat tagasi ei olnud Euroopas sellist heaoluvõrgustikku nagu hetkel loomulikuks peame - sotsiaalsete probleemide lahendamine on tänapäeval tähtis osa riigi ülesannetest.

Aga isegi kõige suuremate maksude juures on alati mingi osa kannatajaid, kelleni abi ei jõua. Praeguse üldise liberaalsuse kasvu juures on samas mõeldamatu, et riigi roll sotsiaalvallas suureneks. Pigem tuleks vaadata alternatiivide poole.

Sotsiaalne ettevõtlus on nähtus, mis ühendab endas kasumi teenimise ning inimese südametunnistuse. Äri ei pea alati olema seotud kellegi või millegi arvel rahategemisega. Sotsiaalne äritegevus aitab kasumi kõrval kaasa ka mingi sotsiaalse probleemi lahendamisele ning viimane ei pruugi olla seotud vaid puudega inimeste või kodututega.

Minu arvates võib igasugust veidi suuremat hulka inimesi mõjutavat ohtlikku ilmingut (olgu see siis kas või USA noorukite epideemiline ülekaalulisus) pidada meie aja sotsiaalseks probleemiks ja firmat, mis kuidagi püüab küsimuse lahendamisele oma tegevusega kaasa aidata, peaks tunnustama, kui mitte sotsiaalse ettevõtte, siis jätkusuutlikuna küll.

Julgen ennustada, et äritegevuse vorm hakkab tulevikus muutuma. Ükski elusfäär ei saa varsti enam ignoreerida globaalseid keskkonnasäästlikke liikumisi või kolmanda maailma võla kustutamise nõudeid.

Vana kooli metsamees lõikab puu maha, müüb selle turul ning naudib üürikest õnne. Tulevik soosib aga jätkusuutlikke metsamehi, kes raiutud puu asemele uue istutavad. Seda nii kohalikus kui rahvusvahelises perspektiivis.

Sotsiaalsel, või siis laiendatud definitsiooni järgi jätkusuutlikul ettevõtlusel on potentsiaali maailma positiivselt muuta. Seda efektiivsemalt, kui sada tuhat inimest mis iganes kontserdil suurelt ekraanilt nälgivate inimeste pilte vaadates. Sest rahal on võimu, tahame me seda või mitte. Ning tarkades, uuendusmeelsetes ja seeläbi õigetes kätes on rahal suur võim teha head nii, et kõik võidavad.

Autor: Ellen Murula

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas