USA juhtpositsioon teaduses kõigub

18. jaanuar 2008, 19:57

USA on jätkuvalt maailmas liidriks
teadusliku ja tehnoloogilise innovatsiooni vallas, kuid tema juhtpositsiooni
ähvardab kõigutada kiire majanduslik areng mujal maailmas, eelkõige Aasias,
teatas USA teadusarengut jälgiv National Science Board oma teisipäevases
aruandes.

Riigi positsiooni nõrgestab ka see, et tehniliste ametite peal on USAs peamiselt võõrtööjõud, kirjutas The New York Times.

National Science Board on agentuur, mis teeb ülevaate USA teadusfondi (National Science Foundation) tööst. National Science Foundation on USA juhtiv loodus- ja täppisteaduste baasuuringuid finantseeriv allikas.

Avaldatud aruanne soovitab suunata baasuuringutesse rohkem raha ning soodustada teadlaste ja tööstuse vahelist suuremat koostööd. Lisaks soovitatakse aruandes hoida valvas pilk peal kõrgtehnoloogiasektoril, mis tootmist globaliseerib ning lihtsamad tööd tihtipeale odavama tööjõuga välisriikides ära teha laseb. See võib aruande põhjal mõjutada tõsiselt Ameerika majandust.

Aruande kohaselt on matemaatika- ja teadushariduse tulemusi käsitlevad uurimused üheaegselt lootustandvad ja pettumust valmistavad. Neljanda ja kaheksanda klasside õpilased kõikides etnilistes rühmades näitasid paranevaid tulemusi matemaatikas, kuid edusammud loodusteadustes on visad tulema. Ikka veel säilib lõhe erinevate demograafiliste rühmade vahel – Euroopa ja Aasia päritolu õpilased saavad keskmiselt kõrgemaid tulemusi kui teiste rühmade esindajad.

Paljud ameeriklased on teaduse seisukohalt täiesti harimatud, näiteks ei oska suurem osa inimestest korrektselt vastata, kui küsida, kas Maa tiirleb ümber Päikese. Muust maailmast eristuvad ameeriklased ka selle poolest, et väga suur osa neist ei usu selliseid teaduse põhiseisukohti nagu evolutsioon ja Suur Pauk. „Need erinevused tulenevad sellest, et paljud ameeriklased peavad väga oluliseks usulisi tõekspidamisi, mis teaduslike seisukohtadega vastuollu lähevad,” ütles raport.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2008, 13:47
Otsi:

Ava täpsem otsing