Kuidas Villu Reiljan tegelikult Rahvaliidule raha hankis

Mariliis Pinn 21. veebruar 2008, 09:18

Esimest korda Eestis hakkab kohus arutama
parteide põrandaalust rahastamist. Kõnealune juhtum pärineb president Arnold
Rüütli tagasivalimise kampaania ajast suvel 2006.

Kaitsepolitsei ja Riigiprokuratuur tegid Eesti Vabariigi 90 aasta juubeliks Riigivapi ja Valgetähe ordeni kavalerile Villu Reiljanile ootamatu "kingituse", kirjutas Eesti Ekspress. Rahvaliidu endine juht tunnistati kahtlusaluseks lisaks maadevahetuste asjale veel ühes uues afääris, eeluurimine on lõppenud ning kaitsjad said läinud nädala lõpus toimikud kätte.

Riikliku süüdistaja Triin Bergmanni arvates küsis Reiljan kaks suve tagasi ühelt ettevõtjalt 1,5 miljonit krooni pistist. Ärimehe versiooni kohaselt oli tegemist hoopis sponsorsummaga Rahvaliidu tarbeks. Reiljan eitab annetuse küsimist täielikult.

Sisuliselt tähendab see, et esimest korda Eesti ajaloos hakkab kohus arutama parteide rahastamist. Vastust ootab küsimus, kas poliitikud tohivad küsida sponsorsummasid ettevõtjatelt, kes võimudega äri ajavad, või on sellise rahastamise kujul tegemist kuriteoga.

Lugu hakkas hargnema suvel 2006, kui keskkonnaminister Villu Reiljan tegeles aktiivselt Arnold Rüütli tagasivalimisega riigipea kohale, täpselt samal ajal müüs tema ministeerium kinnistut Tallinnas Rävala puiesteel, kus asub nn Tööstusprojekti maja.

Müüki nõustas advokaadibüroo Lextal, mida juhib advokaat Tarmo Sild. Rävala pst 8 oksjonil tegid kõige suuremad pakkumised suurärimees Marcel Vichmann ja tema äripartner bussifirmast GoBus Aivo Pärn. Lõpuks ei müünud ministeerium maja mitte Vichmannile, kes lubas 426 miljonit krooni, vaid Pärnale ja 380 miljoniga.

Kahtlustuse kohaselt olevat Sild lisaks hinna muutmisele küsinud Pärnalt ka parteile meelehead.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2008, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing