Nanomagnetid ründavad vähki

04. märts 2008, 10:29

Bakteritest moodustatud üliväikeste
magnetite abil on võimalik hävitada vähkkasvajaid, väidavad Suurbritannia
Edinburghi ülikooli teadlased.

Nad on leidnud meetodi, kuidas muuta nanomagneteid tugevamaks ning püsivamaks, mis omakorda suurendab lootust osakeste kasutamiseks vähiravis, teatas BBC.

Bakterite poolt toodetud magnetitel on eelis, mis väljendub nende kindlas kujus ja suuruses, kirjutasid teadlased ajakirjas Nature Nanotechnology.

Tulevikus võidakse selliseid magneteid saata vähkkasvajate juurde, kus nad magnetvälja abil aktiveeritaks kasvajarakke hävitama. Bakterid koguvad rauda oma ümbrusest ning moodustavad neist magnetosakesi.

Nanoosakeste kasutamine meditsiinis on pakkunud suurt huvi, kuid nende tõhusus sõltub sellest, kui tugevad on magnetilised omadused.

Seetõttu kasvatasid Edinburgi ülikooli teadlased baktereid keskkonnas, kus oli rohkem koobaltit kui rauda. Koobalti lisamine nanomagnetitesse muutis osakesi magnetina 36 – 45 protsenti tugevamaks, osakesed säilitasid oma omadused pärast magnetväljast eemaldamist pikema aja vältel. See omadus annabki lootust, et neid saab kasutada vähiravis. Kasvaja juurde saaks neid omakorda juhtida magnetvälja abil.

Kui osakesed on jõudnud kasvajani, saaks vastandlaengulise magnetvälja abil ajada osakesed kuumaks ning käivitada vähirakkude hävitamisprotsessi. Samuti saaks nende osakeste abil toimetada ravimeid otse kasvajasse.

Uuringu juht Sarah Staniland ütles, et meditsiinis kasutatavad nanoosakesed peavad olema väga ühtse kuju ning suurusega, seetõttu on otstarbekas moodustada neid bakterite abil.

Samas on uuring alles väga varases järgus ning lähikümnendil nanoosakesi vähiravis kindlasti kasutama ei hakata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2008, 10:29
Otsi:

Ava täpsem otsing