Vaata meteoriidi langemist

10. märts 2008, 10:17

Kanada Lääne-Ontario ülikooli teadlased
võtsid videosse haruldase sündmuse – meteoriidi langemise Maale.

Ülikooli füüsika- ja astronoomiateaduskonna skaneerivate kaamerate võrgustikuga on kaetud kogu Lõuna-Ontario taevas. Meteooridele ja meteoriitidele spetsialiseerunud teadlase Peter Browni sõnul lindistasid kaamerad kolmapäeval, 5. märtsi õhtul suure tulepalli langemist. Lisaks helistasid teadlastele mitmed kohalikud inimesed, kes olid samuti valgussähvatust märganud.

Brown koos oma üliõpilase Wayne Edwardsiga loodavad koguda kohalikelt piisavalt andmeid, et tuvastada Ontarios Parry Soundi piirkonnas ühe või ehk isegi mitme langenud meteoriidi asukoht, kirjutas Science Daily.

"Enamus meteoroide põleb 60-70 kilomeetri kõrgusel Maast ära,” ütles Edwards. „Seda meteoriiti suutsime jälgida kuni 24 kilomeetri kauguseni Maast, seega oleme üsna kindlad, et vähemalt üks ja võib-olla ka mitu meteoriiti jõudis maapinnani.”

Edwardsi sõnul saavad nad otsingupiirkonnana arvestada umbes kaheteist ruutkilomeetrist ala. Kivi või kivid kaaluvad ilmselt umbes kilo või veidi rohkem.

"Tahaksime väga seda meteoriiti leida, sest meil on olemas video tema kukkumisest ning hulgaliselt andmeid. Kui sinna veel lisada meteoriit ise, oleks sellest kõigest palju õppida.”

Meteoori videot saab alla laadida siit.

Sõnaseletusi:

Meteoor ehk langev täht on Maa atmosfääri sattunud meteoorkeha poolt põhjustatud valgus- ja heliefekt.

Meteoriit on planeetidevahelisest ruumist Maa pinnale langenud tahke keha (meteoorkeha) jääk.

Meteoroid ehk meteoorkeha on planeetidevahelises ruumis liikuv tahke keha. Meteoroidid on väiksemad kui asteroidid, kuid nende vahele ei ole tõmmatud ranget piiri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2008, 10:16
Otsi:

Ava täpsem otsing