ÄP fototoimetus • 3. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Läti Merko: meie pakkumine on hea

Merksi juhatuse esimees Ivars Geidans andis intervjuu Läti majanduslehele Biznes i Baltija ja rääkis pikemalt rahvusraamatukogu projektist.

Konkursil figureerib teie pakkumises summa 87 miljonit latti (1,95 mld kr). See on poolteist korda väiksem kui Läti konkurentide ühispakkumine 139 miljoni latti (3,1 mld kr), mille esitas Skonto buve, RBS Skals ja Re & Re konsortsium. Kust sündis teie pakutud 87 miljonit latti?

Läti firmade pakkumised olid vastavalt 139 miljonit ja 180 miljonit latti. Nende kahe pakkumise vahe on juba ligi 40 miljonit. Meie pakutud 87 miljonit latti on 50 miljonit vähem kui ühtede konkurentide pakkumine. Siin peaks tellija huvi tundma, miks see vahe nii suur on. Esitasime tellijale detailse eelarvestuse, milles olid kirjas kõik nüansid. 140 miljonit latti 40 000ruutmeetrisele krundile ehitamise eest tundub minu jaoks ebaadekvaatselt suure summana. See teeb ruutmeetri hinnaks 3500 latti (78 505 kr). Merks ehitab modernseid hooneid 1000-latise (22 430 kr) ruutmeetrihinnaga. Oleme kindlad pakutud summas ja kalkulatsioonides.

Konkursi esimesest voorust loobusite, teisest visati teid välja, tuues põhjuseks korruptsiooniskandaali teie emaettevõtte Merko Ehituse ja selle juhi Toomas Annuse ümber. Miks?

Meid lihtsalt ei taheta näha rahvusraamatukogu konkursil ja ongi kõik. Põhjuseks võib olla see, et ei taheta, et rahvusraamatukogu hakkaks ehitama välismaise päritoluga ehitusettevõte. Tellijale peaks just konkurents meelepärane olema. Siinkohal tuleks hästi kaaluda, kumb on tähtsam argument, kas Eestis lahvatanud korruptsiooniskandaal või 50 miljoni latine vahe. Kumb on tähtsama kaaluga, kas skandaal või fakt, et Läti maksumaksjale läheks ehitus 50 miljonit kallimaks?

Kui juba jutt sellele teemale läks, siis äkki valgustaksite meid Merko Ehituse skandaali tagamaadest?

Eestis ja Lätis tõlgendatakse korruptsiooni erinevalt. Meil Lätis on asjad nii, et kui satutakse peale kellelegi, kellel on suur kohver või ümbrik rahaga, käsitletakse seda kui korruptsiooni. Eestis piisab ainult kahtlusest, et kedagi eelistati kellelegi, miks mõni ametnik otsustas nii ja mitte teisiti. Skandinaavia maades on suhtumine veelgi teravam, seal on tähtsaks küsimuseks eetika. Meie siin Lätis oleme ka sinnapoole teel.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt