Savisaar korraldab piduliku õhtusöögi Rahvarinde loojatele

Mariliis Pinn 10. aprill 2008, 10:00

Täna, 10. aprillil algusega kell 18
korraldab linnapea Edgar Savisaar Poska majas piduliku õhtusöögi Rahvarinde
loomise deklaratsiooni allkirjastajatele.

Pidulikul õhtusöögil annab linnapea osalejatele üle Rahvarinde 20. aastapäevaks välja antud rinnamärgid ja Tallinna linna poolt kingituseks J.C.Brotze raamatu „Estonica”, teatas linnavalitsus.

13. aprillil möödub kakskümmend aastat legendaarsest telesaatest „Mõtleme veel”, kus tollane Mainori teadusdirektor Edgar Savisaar käis välja mõtte moodustada Eestis Rahvarinne perestroika toetuseks. “Perestroika toetuseks” oli kohustuslik “linnuke”, et kompartei ega KGB ei saaks seda kohe maha suruda ning et laiad rahvahulgad saaksid sellega julgelt ühineda.

Ettepanek leidis nii saatekülaliste kui ka saatesse helistajate toetuse. Savisaar tegi ettepaneku jääda pärast saate lõppu stuudiosse ja vormistada ettepanek Rahvarinde loomiseks. Ühisarvamuse põhjal võeti vastu deklaratsioon.

Linnapea sõnul oli kakskümmend aastat tagasi Eesti televisiooni otsesaates „Mõtleme veel” välja käidud idee luua rahvaliikumine kehtinud totalitaar-režiimi vastu tollel hetkel ettearvamatute tagajärgedega hulljulge samm.

„Kõik, kes sellel päeval pikemalt kaalutlemata peale telesaate lõppu sellele deklaratsioonile alla kirjutasid, on väärt riiklikku tunnustamist, mida kõigi puhul pole veel kahjuks tehtud. Täna soovime selle Eesti ajaloole olulise aastapäeva puhul omavahel taas kokku saada, mõelda deklaratsiooni meie hulgast lahkunud allkirjastajatele ja arutada Eesti olukorda nüüd, kakskümmend aastat hiljem.”

Savisaar meenutab, et toonase idee viis kiire teostumiseni 1988. aasta 1. ja 2. aprillil Toompea lossis peetud murranguline loominguliste liitude pleenum, mis avaldas kiiret ja otsustavat mõju Rahvarinde tekkele. Juba mõnda aega kaalutud ideele andis pleenum tugeva tõuke.

Seega ööl vastu 14. aprilli 1988 koostati Tallinna Telemajas esmane deklaratsioon, kus tehti ettepanek luua massiorganisatsioon Rahvarinne, mille eesmärk on “toetada inimeste ärkavat initsiatiivi ning huvi osaleda perestroikas. Rahvarinne luuakse lähtuvalt vajadusest konsolideerida perestroikat toetavad jõud, aidata kiireneda ühiskonna arengul ning astuda vastu stalinismi retsidiividele”.

Rahvarinne pidi osalema ettepanekute esitamisel riigieluküsimustes ja seadma valimistel üles oma kandidaadid. Rahvarindesse kutsuti ühinema kõiki - kogu eesti rahvast.

Kakskümmend aastat tagasi toimunud ajaloolise telesaate tegijad ja osalejad olid Edgar Savisaar- Tallinna linnapea ja Rahvarinde idee autor, Heinz Valk, Mare Viljarand, Maare Keiman, Lembit Koik, Merike Viilup (Marastu), Ustav Oja, Vello Saatpalu, Renita Timak, Feliks Undusk, Hagi Šein, Rein Järlik, Viktor Palm, Ott Kool, Jaak Tamm, Madis Tammik (kolm viimast on tänaseks päevaks meie hulgast lahkunud).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2008, 12:38
Otsi:

Ava täpsem otsing